Haber Detayı
24 Haziran 2019 - Pazartesi 17:41 Bu haber 3633 kez okundu
 
YAYLA GÖÇÜ BAŞLADI
Karadeniz'de, yeşile bürünen yaylalara göç başladı.
- Haberi
YAYLA GÖÇÜ BAŞLADI

Trabzon'un bütün ilçelerinde olduğu gibi Tonya’da da mevsim sıcaklıklarının artması ile birlikte yeşile bürünen yaylalara göçler başladı.

Her yıl olduğu gibi haziran ayının ortalarında başlayan ve Kadıralak başta olmak üzere, Erikbeli, Zere, Sazalan, Sisdağı ve Kadırga ve diğer yaylalara yapılan göç Temmuz ayının ilk haftasında tamamlanır.

Hayvanlarını yıkayıp, süsleyen ve yöresel kıyafetlerini giyen yaylacılar bu yolculuğu daha eğlenceli hale getirirler. Geçmişte tamamen yaya olarak yaylalara çıkan vatandaşlar, gelişen çağın nimetlerinden yararlanarak yolculuklarını artık araçlarla gerçekleştiriyor.

DÖNÜŞ EYLÜL AYINDA

Yaz mevsimi boyunca yaylada kalacak vatandaşlar, hayvanlarını otlatacak ve üretecekleri süt, peynir ve diğer ürünleri de satarak kazanç elde edecekler.

Muhteşem doğa ve rengârenk yaylalarda bulutların üzerinde kalacak yaylacılar, Eylül ayı sonuna doğru artık yaylalardan köylere inmeye başlar ve bu yolculuk da yaylalar kara bürünene kadar devam eder.

Yayla süreci boyunca Honefter, Kadırga, Sisdağı olmak üzere birçok yaylada çeşitli şenlikler düzenlenir. Bu şenliklere Trabzon’dan ve il dışından birçok kişi iştirak eder.

BİZİM İÇİN BİR YAŞAM BİÇİMİ

Yayla göçü yapanlar, yıllardır sürdürdükleri bu geleneğin kendileri için bir yaşam biçimi olduğunu ifade ederek, “Atalarımızın başlattığı bu geleneği biz devam ettiriyoruz. Eskiden arabalar, yollar yoktu. Yürüyerek hayvanlarımızla, yüklerimiz sırtımızda gelirdik. Yolda bir gece yatardık. Yolları aşar yaylaya gelirdik. Toplu gelirdik yaylalara. Bu bizim için bir yaşam biçimi. Hayvanımız olmasa bile geliriz. Yaylada kalmak bizim için büyük mutluluk” dediler.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: YAYLA, GÖÇÜ, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı