Haber Detayı
18 Ocak 2018 - Perşembe 17:03 Bu haber 4255 kez okundu
 
Tonya'da 'Kaldırım İşgali' Polemiği
GÜNDEM Haberi
Tonya'da 'Kaldırım İşgali' Polemiği

Tonya'da bir süre önce alınan "Kaldırım İşgali" kararına bugün esnaflar tepki gösterdiler. İlçeyi yöneten tüm birimler  vatandaşların taleplerini görüşmüş ve hiç bir itiraz gelmeden bu karar alınmıştı. İlgili karar da esnaflara bildirilmiş ve karara uymaları tebliğ edilmişti.

Bugün Tonya'da ilçe esnafları da "Kadırım İşgali" kararı ile mağdur olduklarını ifade edip dükkanlarını kapatarak Tonya Belediyesi'ne gittiler. Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel ile makamında görüşen esnaflar tepkilerini direk olarak Başkan Beşel'e ilettiler.

Konuyla ilgili olarak Tonya'nın Sözü'ne özel açıklamalarda bulunan Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, "Bu kararı biz sadece belediye olarak almış değiliz. Tonya'yı yöneten mülki ve idari tüm birimlerin vatandaşların gelentalepleri doğrultusunda aldığı bir karar bu. Bu kararda Kayamakamlık, Trafik, Müftülük gibi bir çok birim görüş ifade etti ve kesinlikle bir itiraz gelmedi. Biz halkımızın taleplerini karşılarken esnaflarımızı da düşündük. Bu sebeple kararımız kaldırımlarda 1 metrelik alanın boş bırakılması ile alakalı. Varsa geri kalan alanı esnafımız yine kullanabilir, buna müsade ettik. Bu bizim iyi niyetimizin de bir göstergesidir." dedi.

Bazı esnafların diğer ilçelerde böyle bir karar uygulanmıyor eleştirisine de Osman Beşel, "Her ilçenin özel şartları vardır. İnanın diğer ilçelerde durum nedir bilmiyorum. Bizim açımızdan bunun çok da önemli olduğunu düşünmüyorum. Mesela Vakfıkebir'de kaldırımlara baktığınızda vatandaşın yürümesine engel olacak bir durum yok. Bizde mevcut yapı daha farklı. Esnafımız kaldırıma tezgah açtığında vatandaşımız mecburen araç yolunu kullanmak zorunda kalıyor. Bu da ilçe trafiğini aksatıyor ve oradan da başka bir şikayet doğuyor. Bizler bu kararı alırken kul hakkını bile düşünerek hassasiyetle hareket ettik." cevabını verdi.

"Kaldırım İşgali" ile ilgili kararda belediyenin CHP'li üyelerinin dahi oyunun olduğunu söyleyen Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, "Bu karar ilçemizde iktidarı -  muhalefeti her kesimiyle alınmış bir karar. Dün kaldırım işgalleri konusunda Tonya Belediyesi'ni eleştirenler bugün bu görüntüyü düzeltmek ve oluşan düzensizliği sona erdirmek için attığımız adımı eleştiriyorlar. Yaptığımız düzenleme ilçemizin yararınadır. Biz esnaflarımıza bugün bunları detaylıca anlattık. Bir örnek vereyim; çocuklu bir anne orada yürümek istese araç yoluna inmekten başka çaresi var mı? Allah göstermesin orada bu vatandaşımıza araç çarpsa bunun muhatabı belediyemiz olmayacak mı? Biz bu sorunu ortadan kaldırmayı Tonyalılar için istedik. Hem esnaflarımız hem de vatandaşlarımız bizleri anlayacaklardır bundan şüphemiz yok." şeklinde konuştu.

Tonya'da esnafların kaldırımlarla alakalı olarak rahatsızlığı henüz çözüme kavuşmazken esnafların ve belediyenin tutumu bu konuda belirleyici rol oynayacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tonya'da, 'Kaldırım, İşgali', Polemiği,
Yorumlar
Haber Yazılımı