Haber Detayı
20 Ağustos 2019 - Salı 00:39 Bu haber 3308 kez okundu
 
TEREYAĞ FESTİVALİ SONA ERDİ
Osmanlı Salnamesi'nde de bahsedilen ve Osmanlı Sarayı’nda padişahlara sunulan tek tereyağı olma özelliğini taşıyan dünyaca ünlü Tonya tereyağı adına düzenlenen Tonya Tereyağı Kültür ve Sanat Festivali'nin 18’incisi sona erdi.
- Haberi
TEREYAĞ FESTİVALİ SONA ERDİ

Osmanlı Salnamesi'nde de bahsedilen ve Osmanlı Sarayı’nda padişahlara sunulan tek tereyağı olma özelliğini taşıyan dünyaca ünlü Tonya tereyağı adına düzenlenen Tonya Tereyağı Kültür ve Sanat Festivali'nin 18’incisi sona erdi. AK Parti Trabzon Milletvekilleri Salih Cora ile Bahar Ayvazoğlu, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun da katıldığı 2 gün süren festivalde onbinlerce kişi doyasıya eğlenirken, Tonya’nın tescilli tereyağına doyuldu. Kapanış programında yağan sağanak yağmura rağmen Tonyalı hemşehrilerimiz festival alanını terk etmedi ve gece geç saatlere kadar horonlar oynadılar. Festivalde yöresel sanatçılar sahne alırken, düzenlenen en iyi tereyağ ve kompozisyon gibi yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi. Kapanış programında ayrıca festivale katkı sağlayanlara da plaketleri takdim edildi.

 

MUHTEŞEM BİR LEZZET

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu da Tonya Tereyağı’nn doğallığına vurgu yaparken, “Gerçekten muhteşem bir lezzet. Bunun adına böyle festivaller düzenlenmesi önemli. Buraya katılan vatandaşlarımıza teşekkür ederiz” dedi.

 

“TEREYAĞIMIZ ÇOK KIYMETLİDİR”

 

AK Parti Trabzon Milletvekili Av. Salih Cora, “Tonya, tereyağının ve horonun memleketi, turizm cennetidir. Lezzeti ve doğallığıyla coğrafi işaret alınarak tescil edilmiş sofralarımızın vazgeçilmesi, Osmanlı salnamelerine de konu olan Tonya tereyağımız çok kıymetli bir markamızdır. Tanıtımı açısından da bu festival çok önemlidir. Tonya Tereyağı kadınlarımızın, keyvanların, kokirlerin el emeğiyle, mücadelesiyle bugünlere kadar gelmiştir. Bu festival barışın, dayanışmanın ve kaynaşmanın sembolüdür. Büyük bir kalabalıkla, çoşkuyla, heyecanla sağanak yağmura rağmen alanı hınca hınç doldurarak bu güzel ortamın oluşmasını sağlayan hemşehrilerimize ve emek veren herkese teşekkür ediyoruz. Festivalin ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz” diye konuştu.

GÜZEL İNSANLARLA BULUŞMANIN KEYFİNİ YAŞADIK

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu da, “Tonya’nın güzel insanları ile bu güzel organizasyonda bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tonyalı hemşehrilerimize hizmet etmekten de büyük mutluluk duyuyoruz. Bütün ilçelerimiz gibi Tonya için de yapılması gereken ne varsa yapacağız. Bu güzel festivalin gerçekleşmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

“AMACIMIZ HALKIN DOĞRU GIDAYLA BULUŞMASI

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, Tonya tereyağının kalitesine, kendine has oluşuna ve tescilli oluşuna vurgu yaptı. Beşel, “Bu yıl 18.sicini düzenlediğimiz tereyağı festivali bugüne kadar huzur içerisinde örnek bir kardeşlik dayanışma içerisinde icra edildi ve bu yörede de geçmişe yönelik ilk festival olması dayanışma günü olması nedeniyle önemli bir özellik arz ediyor. Festivalimizde çeşitli yarışmalar yapıldı ve ödülleri takdim edildi” şeklinde konuştu.

GIDA TERÖRÜNDEN UZAK BİR LEZZET

Gıda terörünün ülkede geldiği noktaya değinen Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, bu anlamda Tonya Tereyağı’nın öneminin altını çizdi. Tereyağının kalitesinden ve gıda teröründen uzak oluşunu konuşan Başkan Beşel, “Bir ticareti ürün üretmemeye çalışıyoruz. Halkımızındoğru gıdayla buluşması sağlamaya çalışıyoruz. Ülkemizde bugün ne yazık ki çeşitli terör örgütleri ve olaylarından bahsediliyor. Neticede bu olaylar arttı. Bunlar anında can alıyor ama yanlış gıdayla beslenme insanlarımızın zaman içerisinde canını alıyor. Yanlış gıda doğru olmayan gıdalarda gıda terörü olarak tanımlanıyor. İşte bu noktada Tonya Tereyağı gıda teröründen uzak, nevi şahsına münhasırbir tereyağıdır” ifadelerini kullandı.

TONYA TEREYAĞI TESCİLLİ MARKADIR

Tonya Tereyağının Türk Patent ve Marka Kurumunca tescilli olduğunu belirten Başkan Beşel, paketlerinde tescil işareti olmayanların Tonya Tereyağı olmadığını söyledi. Beşel, “Tonya Tereyağı olarak tescil edilen tereyağı Türk Patent ve Marka Kurumunun tescil işaretini taşıyor. Bu işareti taşımayan tereyağlarının hiçbiri Tonya Tereyağı olarak tanımlanamaz. Piyasada Tonya Tereyağı almak istiyorsak tescilli işareti olan tereyağları alınmalıdır. Tonya Tereyağı sadece ve sadece Tonya sınırları içerisinde imal edilen nadide bir üründür” açıklamalarında bulundu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TEREYAĞ, FESTİVALİ, SONA, ERDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı