Haber Detayı
14 Ağustos 2020 - Cuma 00:01 Bu haber 8757 kez okundu
 
BU PROJE SES GETİRİR
Tonya’dan Trabzon’a örnek olacak çalışma
- Haberi
BU PROJE SES GETİRİR

Tonya Belediye’sinden Trabzon’a örnek olacak proje… Tonya Belediyesi halkın refah düzeyini arttırmak için Trabzon’a hatta bölgeye örnek olacak bir çalışmaya imza attı. Tonya Belediyesi, bölgede kızılağaç istilası altında kalan bozuk ormanların değerlendirilmesi amacıyla bin dönümlük bir arazinin ceviz ağacı dikilmesi için gerekli adımları attı. Hazırlanan Projeyi DOKAP’a s​unan ve buradan bir milyon 800 binlik destek alan Tonya Belediyesi, kızılağaçlarla kaplı bu alanları değerlendirecek kursiyerlere de Ceviz Dikim ve Bakım Eğitimi verdi. Yaklaşık 70 kursiyer alanında uzman 3 profesör tarafından eğitime alındı. Bu projenin önemine değinen Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, ceviz yetiştiriciliğinin değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti.   

Devlet mülkiyetindeki kızılağaç alanlarının hiçbir ücret talep edilmeden sadece ceviz dikimi için kursiyerlere tahsis edileceğine vurgu yapan Beşel, “Buradaki kızılağaçlar ömrünü doldurmuş, bozuk orman dediğimiz alanlarda yer alıyor. Keseceğimiz bu ağaçların yerine ceviz dikerek vatandaşa vereceğiz. Geliri vatandaşa ait olacak. Bu alanlar ceviz ağacı olduğu sürece vatandaşımızın korumasında kalacak. Belli süre kullanacak sonra çıkarıcak gibi bir durum söz konusu değil. Ceviz, insan için önemli değerlere sahip bir gıda maddesi. İnsanlık tarihi boyunca kullanılan cevizin üst düzeyde yetiştirilmesini istiyoruz. İnşallah bir gün Tonya’mız cevizin ihracatını yapar.” dedi.


“Bu proje hem Tonya hem de Trabzon için dikkate alınması ve geliştirilmesi gereken bir projedir.” diyen Beşel, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ceviz, ekonomik değeri yüksek olan bir üründür.Neden Trabzon ihracata ceviz ile açılmasın. Bir refah kapısı açma gayreti içindeyiz. Vatandaşın gelir düzeyini arttırmak istiyoruz. Başka bir ekonomik getiri beklemiyoruz. Devletimiz, belediyemiz aracılığıyla çiftçimize arazilerimizi ücretsiz teslim edecek. Bu proje ilk kez ilçemizde başlatıldı ancak burayla sınırlı kalmamalı. Tonya Trabzon’a örnek olmalı. Bu bir açılımdır, büyük ve örnek bir çalışmadır.”

Trabzon’un ceviz yetiştiriciliği için potansiyel sahalara sahip olduğuna da vurgu yapan Beşel, “Fındık kadar değerli belki de ondan daha da değerli bir üründür ceviz. Neden biz bunun ticaretini yapmayalım ki. Kızılağacın olduğu alanlar istila oluyor. Otlaklar azalıyor. Zaten hayvancılık da yok denecek kadar azaldı. Bu konunun üzerine düşmeli ve dediğim gibi geliştirmeliyiz. Bize bu konuda katkısını esirgemeyen DOKAP’a, AK Parti Trabzon Milletvekilimiz Salih Cora’ya ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımıza çok teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BU, PROJE, SES, GETİRİR,
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı