Haber Detayı
23 Kasım 2019 - Cumartesi 12:32 Bu haber 5377 kez okundu
 
BAKAN KURUM KADIRALAK İLE İLGİLİ SON NOKTAYI KOYDU
AK Parti Trabzon Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Av. Salih Cora, Kadıralak Tabiat Parkı’nı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne taşımasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da açıklama yaparak Türkiye’nin 223. Tabiat Parkı ilan edilen Kadıralak Tabiat Parkı’nın "3'üncü derece doğal sit alanı" olan statüsünün "sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım" alanı olarak değiştirilmesinin iptali istemiyle açılan dava süreci ve yaylanın imara açılacağı yönündeki tartışmalara noktayı koydu.
- Haberi
BAKAN KURUM KADIRALAK İLE İLGİLİ SON NOKTAYI KOYDU

BAKAN KURUM: “HİÇBİR ZAMAN İMARA AÇILMAYACAKTIR”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sinop'taki incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bütün doğal güzelliklerini koruma üzerine bir hedef koyduklarını anlatırken, “Hatta yüzde 9 olan korunan alanlarımızın miktarını 2023 yılına kadar yüzde 17'ye çıkaracak bu noktada yapılabilecek millet bahçeleri, doğal sit allananlarının sayısını arttırılması, özel çevre koruma alanlarının sayısının da artırılması gibi birçok adımı da kararlı bir şekilde atmaya gayret gösteriyoruz. Trabzon'umuzun Tonya ilçesinde bulunan Kadıralak Yaylamız için de bakışımız, amacımız bunun dışında değildir. Bu çerçevede 3'üncü dereceden doğal sit alanında bulunan bu yaylamız eski sit alanı 2 milyon metrekare iken almış olduğumuz karar ile sit alanı miktarını 4 kat artırarak yaklaşık 7.6 milyon metrekareye çıkardık. Yaylamız hiçbir zaman altını çizerek söylüyorum ki imara açılmayacaktır. Koruma alanını 4 kat arttırarak daha da büyüttük. Burada yapılacak her türlü adımda bakanlığımız uhdesinde Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğümüzün onayı ile yapılacaktır. Kadıralak Yaylamız hiçbir zaman imara açılmayacaktır” dedi.

CORA: “YENİ DÜZENLEME İLE SİT ALANI GENİŞLETİLMİŞTİR”

AK Parti Trabzon Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Av. Salih Cora, Çevre ve şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Kadıralak ile ilgili son noktayı koyduğunu ve tartışmaları bitirildiğini ifade ederek, “Yeni statünün, yaylanın doğal yapısını bozacağının öne sürülmesi iyi niyetten uzak bir düşüncedir. Tamamen provokatif bir davranıştır. Çevreyi ve doğayı koruma konusunda hassasiyetle çalışan bir hükümetiz. Bizim Kadıralak Yaylası’nın doğal yapısına zarar vereceğimizi söyleyenler gerçekten uzak söylemlerle insanları kandırmaktadır. Sayın Bakanımızın da açıkladığı gibi yeni düzenleme ile yaylamızın sit alanı 4 kat genişletilmiştir. Hiçbir zaman imara açılmayacaktır. Trabzon’un ve bölgenin en önemli turizm lokasyonlarından birisi olan Kadıralak’ta yapılan çalışmalar koruma altına aldırdığımız bu doğa harikasını güzelleştirmek, turizm destinasyonunun akslarını tamamlamak içindir. Bu güzel yaylanın korunması ve gelecek nesillere daha güzel bir şekilde bırakılması için çalışıyoruz. Bu konudaki hassasiyeti ve duyarlılığı için Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAKAN, KURUM, KADIRALAK, İLE, İLGİLİ, SON, NOKTAYI, KOYDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı