Haber Detayı
03 Mayıs 2019 - Cuma 22:05 Bu haber 3262 kez okundu
 
3 BAŞKAN AYNI KAREDE
Meslek Yüksek Okulu'nun Tonya'ya kazandırılması için büyük emek veren Tonya'nın eski iki belediye başkanı Ahmet Kurt ve Ali Koç ile birlikte mevcut başkan Osman Beşel, okulun 3. mezuniyet töreninde büyük heyecan yaşadılar.
- Haberi
3 BAŞKAN AYNI KAREDE

Trabzon Üniversitesi Tonya Meslek Yüksekokulu 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı 3. dönem mezunlarını verdi. Sağlık Bakım Hizmetleri Bölümü Yaşlı Bakım Programından toplam 17 öğrenci mezun oldu. Tonya Belediyesi Ali Koç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen mezuniyet törenine Tonya Belediye Başkanı Osman BEŞEL, Aile ve Sosyal Politikalar Trabzon İl Müdürü ve aynı zamanda eski belediye başkanı Ahmet KURT, Tonya Eski Belediye Başkanı Ali KOÇ, Yüksekokul Müdürü Öğretim Görevlisi İlyas ÜN, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri veliler ve öğrenciler katıldı.

Mezuniyet töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Program yoğunluğu nedeniyle törene katılamayıp telgraf gönderen AK Parti Trabzon Milletvekili Salih CORA, AK Parti Trabzon Milletvekili Muammet BALTA ve CHP Trabzon Milletvekili Ahmet KAYA’nın mesajları okundu.

Törende açılış konuşmasını Tonya Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğretim Görevlisi İlyas ÜN yaptı.

ÜN konuşmasına, “Tonya Meslek Yüksekokulu, mücadele neticesinde ortaya çıkan bir başarıdır. Bu okulun temelinde emek vardır, azim vardır, alın teri vardır. Tonyalı olup da bu okulun yapımında emeği olmayan kimse yoktur. Emeği geçen herkese, özellikle de Tonya’nın son üç belediye başkanına, mevcut belediye başkanımıza teşekkür ediyorum” sözleriyle başladı.

Müdür ÜN şöyle devam etti: “Yüksekokulumuzun kuruluşundan buyana yaklaşık 3 yıllık bir süre zarfında kurucu müdürlük görevini üstlenen ve başarıyla yerine getirmiş olan kıymetli hocamız Prof. Dr. Nuri İhsan KALYONCU’ya teşekkür ediyorum.

Bunu bir bayrak yarışı olarak görüyor, kıymetli hocamızdan devralmış oluğu bu bayrağı daha iyi noktalara taşımak için gerekli azami çabayı göstereceğimizi ifade etmek istiyorum.

Ülkemizin dört biryanında üniversite okumak için gelen öğrencilerimizin, Tonya’ya alışmasında ve burayı sevmesinde büyük paya sahip olan, kendi çocukları gibi gören Tonyalı hemşehrilerimize teşekkür ediyorum.

Dünya nüfusu giderek yaşlanıyor ve bu durum giderek ülkemize de yansımaya başladı. Yapılan araştırmalar sonucunda 2020’li yıllarda ülkemizde yaşlı sayısının 3 kat artacağı ve 21. Yüzyılda Türkiye’nin en büyük probleminin toplumsal yaşlanma olacağı belirtilmiştir.

Bu alanda yaşlı bireylerin yaşlanma ile ortaya çıkan fiziksel, ruhsal ve sosyal yetersizliklerinin azaltılmasına katkı sağlamak amacıyla tıbbi ve sosyal bakım hizmeti verebilecek ara eleman ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Bu nedenle programdan yararlanacak öğrencilerin, yaşlı bakım hizmeti konusunda gerekli bilgi, beceri ve değerleri bütünleştirip, özümseyerek; kamu alanı, özel alan ve sivil toplum örgütlerinde yaşlı bakım hizmetini uygulayıcı ve geliştirici niteliğe sahip yetkin bir yaşlı bakımı teknikeri olmalarını sağlamak, programın temel amacını oluşturmaktadır. Yüksekokulumuz, bu amaç doğrultusunda hareket ederek alanında yetkin “yaşlı bakım teknikeri” yetiştirmektedir.”

Velilere de seslenen Müdür ÜN: “Öğrencilerimizin Üniversitemizde yetişmeleri için çok büyük fedakarlıklar yaptınız. 2 yıl önce bizlere emanet ettiğiniz ve gözünüzden dahi sakındığınız en değerli varlıklarınızı, mesleki açıdan donanımlı alanında yetkin birer sağlık meslek mensubu olarak, büyük bir gururla sizlere teslim ediyoruz ve şükranlarımızı sunuyoruz.” dedi.

Konuşmasının sonunda öğrencilere öğütler veren ÜN: “Sevgili Öğrenciler, bu bir veda değil, başlangıçtır. Yaşam deneyimlerini içinde barındıran yeni ve zorlu bir süreç başlıyor. Şuandan itibaren almış olduğunuz diplomalar ile birlikte çok önemli sorumluluklar da kazandınız. Bu sorumluluk; kendinizi yenilemek, geliştirmek ve değişime ayak uydurmak ile birlikte, devletimize faydalı ve çalışkan birer insan olmak ve ülkemizin gelişmesine katkı sağlamaktır.

Değişime her zaman hazır olun. Önyargılı asla olmayın. Herkese ve her söze derhal inanmayın, araştırın, soruşturun, özgür iradenizle, tanıyarak, düşünerek karar verin. Acele etmeyin. İlk başta herkes iyidir, hoştur, güvenirsiniz. Ama siz yine de insanların ilk söylediklerine değil, son yaptıklarına bakmalısınız.

Çok çalışın devletimize ve milletimize faydalı olun. Dürüst ve ahlaklı olun. Şunu sakın unutmayın hayat, her zaman okul hayatından daha zor ve birçok engellerle doludur. Kendinizi sürekli geliştirmeniz gerekiyor. Başarı kendimize sürekli yeni şeyler katmakla yakalanır. Öğrenmeyi amaç edinerek ve kendinizi geliştirmelisiniz. Başarmak için, hayallerinizi ve umutlarınızı canlı tutun. Güvenilir olun, kazanması yıllar süren, kırılması saniye alan ve dağıldıktan sonra toparlanması için ömür gereken şeye GÜVEN denir. İnsanlara güvenmede zorluk çekebilirsiniz, ama sizler güvenilir olmayı tercih etmelisiniz. Güven kazanmak, makam mevki kazanmaktan daha iyidir, daha yücedir.” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Trabzon İl Müdürü Ahmet KURT yaptığı konuşmada, Yaşlı Bakım Programının öneminden ve mezun olan öğrencilerin kendi kurumlarında istihdam edilebileceğinden bahsetti. Ayrıca istihdam konusunda karşılaşılan sorunların çözümü için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini de ifade etti.

Tonya Eski Belediye Başkanı Ali KOÇ yaptığı konuşmada, öğrencileri yetiştiren öğretim görevlilerine ve töreni gerçekleştiren ekibe teşekkür edip mezun olan öğrencileri tebrik etti.

Tonya Belediye Başkanı Osman BEŞEL yaptığı konuşmada, AK Parti Trabzon Milletvekili Salih CORA'ya yüksekokula katkılarından dolayı teşekkür ederek, “Yüksekokulumuzun bugünlere gelmesinde Milletvekilimiz, her daim gururumuz Sayın Salih CORA beyefendinin çok büyük emekleri vardır. Yüksekokulun gelişmesinde, özellikle de tercih edilebilirliği ve yeni bölümlerin kazandırılması noktasında büyük gayretleri olmuştur. Bu vesileyle Milletvekilimiz Sayın Salih CORA'ya şahsım ve Tonya ilçemiz adına teşekkür ediyor, buradan kendilerine selamlarımı gönderiyorum. Ayrıca meslek yüksek okulumuza yeni bölümler açılmasında ve okulun gelişimine katkıları olan YÖK Başkan Danışmanı hemşehrimiz Prof. Dr. Sezer Şener Komsuoğlu hanımefendiye de teşekkürlerimizi ve şükranlarımızı sunarız” dedi.

Başkan Beşel ayrıca, Sağlık Bakımı Hizmetleri Bölümü Yaşlı Bakım Programından mezun olan öğrencileri kutladı, bundan sonra ki hayatlarında başarılar diledi. Yüksekokulun kurulumundan bu günlere gelmesinde emeği olan belediye başkanlarına teşekkür etti. Yüksekokulun eski müdürü Prof. Dr. Nuri İhsan Kalyoncu’ya ve mevcut müdürü Öğr. Gör. İlyas ÜN’e de teşekkür etti. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yüksekokulun gelişimi için ellerinden gelen desteği vereceklerini ifade ettiler.

Yapılan konuşmaların ardından dereceye giren öğrencilere plaket ve ödülleri verildi, ardından mezun olan öğrencilerin mezuniyet belgeleri verildi.

Dönem birincisinin “Yaş Kütüğü”ne plaket çaktı.

Ardından öğrenciler toplu halde mezuniyet andını okudu.

Program kep atma merasiminin ardından sona erdi.

 

,

Kaynak: Editör:
Etiketler: 3, BAŞKAN, AYNI, KAREDE,
Yorumlar
Haber Yazılımı