İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Yazı Detayı
24 Eylül 2019 - Salı 13:14 Bu yazı 855 kez okundu
 
ÜLKEM İÇİN FİKRİM VAR
TUNCAY BEŞEL
 
 

‘Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, vatandaşların öneri ve fikirlerini ilgili kamu kurumlarına doğrudan aktarabilmeleri ve hayata geçirebilmeleri amacıyla “2019’da Ülkem İçin Bir Fikrim Var” projesini başlattı. Uygulama, politika ya da mevcut işleyişlerin geliştirilmesine ilişkin fikirlerin toplanacağı platformun, ilham verici fikirlerin hayata geçirilmesinde bir kanal olması amaçlanıyor. ’ Bu düşünceyle yola çıkan Prof. Dr. Fahrettin ALTUN başkanı projesi ve yaklaşımı için tebrik etmek gerek. Sonuçta 82 milyona beyin fırtınası imkanı tanınarak “iletisim. gov.tr” üzerinden bu fikirlerini faaliyete geçirme imkanı sunulmuştur.

            Bu ara gündemde olan idarecilik atamaları ile ilgili bizde fikrimizi paylaştık. Cihana hükmeden Osmanlı imparatorluğu ve islam dünyası tarihleri incelendiğinde başarının altında yatan yegane nedenin eğitimden , iyi idarecilerden geçtiği görülmektedir. Bu nedenle fikrim odur ki  ‘Ülkemizde 7 Bölgede 7 Enderun Akademisi’ kurulsun. Bu akademilerde Fenni ilimler, dini ilimler, astronomi ilimleri, teknoloji ilimleri anlatılsın. Tevazu sahibi , donanımlı ve adaletli yöneticiler yetiştirilsin. Hata yapan Kanuni Sultan Süleyman bile olsa adaletinden şaşmayan Ebussuud efendiler, övgüye nail olup istanbul’u fethederek çağ açıp çağ kapatan  Fatih Sultan Mehmet Han ‘ı yetiştiren akşemsettinler yetişsin dedik.

            Hadi biraz daha beyin fırtınası yapalım. Ülkemizin en iyi beyinlerini fen liselerinde , proje okullarında aldıkları eğitimlerden sonra daha ağırlıklı tercihlerinden dolayı doktor veya mühendis olarak yetiştiriyoruz. Yıllardır bu nedenle mezun fazlalığından hem birçok mühendisin boşta kaldığını, hemde devlet hastanelerinde veya araştırma yapmak üzere üniversite hastanelerinde göreve başlayamayan doktorların ise özel muayene açıp sadece geçimini idame etme yoluna giderek bir nevi devlet memuru mantığına büründüğünü görüyoruz. Bu beyinlerin sadece 1 yıl eğitim fakültelerine tam burslu yerleştirildiklerini düşünün. Akademisyen ve öğretmen olarak onları hayal ediyorum. Onların yetiştireceği cevherleri hayal ediyorum. Sonra ülkemin bu cevherlerle hangi başarılara imza atacaklarını hayal etmek zor olmasa gerek.

            Ülkesi için fikri olanlara ve bu fikirleri önemseyenlere duyurulur!…

 
Etiketler: ÜLKEM, İÇİN, FİKRİM, VAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı