Yazı Detayı
12 Haziran 2019 - Çarşamba 12:22 Bu yazı 1588 kez okundu
 
TONYALI BİNALİ YILDIRIM
MEHMET CEMAL ÖZTÜRK
 
 

Şu sıralar memeleket ve aidiyet kavramları üzerinden derin bir siyasi propaganda faaliyeti yürütülüyor. Baştan söyleyeyim; niyetim bu değirmene su taşımak değil. Başlığa bakarak bu duyguya / kaygıya kapılanların da yolunu erkenden keseyim. Müsterih olsunlar.

 

Evet maksat hasıl olsun, muradım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimleri konuşulurken; Cumhur İttifakı’nın AK Partili Belediye Başkan Adayı Sayın Binali YILDIRIM’a ayrı bir pencere açmaktır.

 

“Binali Bey Erzincanlı, Tonya ile ne işi olur” diyenlerinizi duyar gibiyim. Bilinsin isterim ki Binali Bey iyi bir Tonyalıdır; o kadar ki Tonya’nın yollarını arşınlamadıysa da adım adım bilir. Bilhassa Denizcilik Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı döneminde Tonya’nın tüm yol ağını Milletvekilimiz Av. Salih CORA ile birlikte müteaddit defalar etüt etmişlerdir. Hele bir tanesi var ki asırlık projedir. Artık hepiniz biliyorsunuz; Evet, Tonya-Kürtün Karayolu’ndan söz ediyorum.

 

Bu süreci anlatmak benim boynumda bir vebaldir. Hangi mücadelelerin, uykusuz gecelerin, akıtılan terlerin, yoğun mesailerin sonucu bu kazanımın elde edildiğini Tonyalı hemşehrilerimiz canlı şahidinden dinlesin.

 

Sayın Vekilimiz Salih CORA seçilir seçilmez, Ankara’da yoğun bir yatırım mesaisine girişmişti. Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görevlendirildikten sonra hızlı bir şekilde bürokrasiyle ve bürokratlarla tanışarak vakit kaybetmeden ilçelerimizin yatırım beklentilerini ve vatandaşlarımızın taleplerini doğrudan muhataplarına iletiyordu. Bunlardan biri de Osmanlı Salnameleri’ne konu olan Tonya-Kürtün Yolu idi. Bu yolun evvela karayolu ağına alınması elzemdi.

 

O kadar ki; 1902 tarihli Trabzon Vilayeti Salnamesi’nde en büyük medeniyet misallerinden kabul ettiğimiz yolun ehemmiyeti böyle teşbih ediliyor;

 

 

“Bir memleketin yollarını insanın vücudundaki kan damarlarına teşbih edenler ne büyük isabet etmişlerdir.”

 

 

Yine aynı salnamenin 110. Sahifesinde Tonya-Kürtün Karayolu ile ilgili şu ifadeler yer alıyor;

 

“Bu yolun Tonya dahilinde olan kısmı ikmal edilmek üzere ise de Kürtün nahiyesi arazisi pek ziyade arızalı ve taşlık olduğundan bu taraflarının inşaatına henüz başlanılamamıştır; fakat Kürtün ile Torul kazası arasında ve mükellefiyyet-i nizamiyye haricinde küşâd olunacak olan parçanın ameliyatına ibtida olunmak üzeredir.”

 

 

İşte bu önemli icraatın ilk tohumlarının atıldırğı, Ulaştırma Bakanlığı bütçesi görüşülürken, bizzat tanıklık ettiğim o diyaloğu ilk defa sizlerle paylaşıyorum: Yoğun bütçe görüşmelerine ara verildiği bir esnada, komisyon salonunun kapısında Sayın Vekilimizi bekliyordum, zira elimde yine birçok talep ve bilgi notu vardı, ilk fırsatta vekilimizle istişare edip aksiyon almalıydım. Derken kapıdan Binali Bey’le konuşa konuşa dışarı çıkan Salih Bey’i gördüm. Hemen refakat ettim. Salih Bey hevesli hevesli ve bir o kadar hararetli bir şekilde Tonya-Kürtün yolunu Binali Bey’e anlatıyordu; “Bu yol benim için, memleketim için çok önemli Sayın Bakanım” dedi. Binali Bey de her zamanki mütebessim ifadesiyle Vekilimize döndü ve “Senin için önemliyse benim için de önemlidir Salihciğim” ifadesini kullandı.  

 

(Yine, Grup Toplantılarında Grup Toplantı Salonu’nda Sayın Vekilimize Sayın Bakanımızın yanından yer tutardım, O da bu esnada hep şehrimizin ulaşım ile alakalı beklentilerini Bakanımıza iletirdi.)

 

Çok geçmedi, vekilimizin TBMM’deki makamında istişare ederken telefonu çaldı. Yüzü gülüyordu, beklediğimiz haber gelmişti; Evet 114 yıllık projenin en önemli aşaması böylelikle aşılmış oldu. Telefonu kapadığında yerimizden kalkıp sarıldığımızı dün gibi hatırlıyorum. Çocuklar gibi şendik. Nasıl mutlu olmayalım; 100 başvuru arasından yalnızca 3’ü kabul görmüştü ve bunlardan biri de bizim istediğimizdi.

 

Böylelikle Trabzon ile Gümüşhane arasında gönülden gönüle giden gizli yolları, köyünden köyüne giden yollarla buluşacak, iki güzide şehrimiz arasında mevcut bulunan tüm beşeri ve ticari münasebetler ulaşımın bir hayli kolaylaşmasıyla gelişecekti.

 

Bu yolun tamamlanmasıyla Gümüşhane’nin sahil ile buluşması bir saatin altına inecek, bugün Zigana Tüneli üzerinden 150 kilometre gidilerek aşılan yollar, Kürtün-Tonya-Vakfıkebir yolu üzerinden gidildiğinde 52 km’ye düşecek. Bu yolun rakımının eski yola oranla daha düşük olması sayesinde yoldaki buzlanmalar daha az olacak ve bu sayede daha güvenli bir seyir imkanı tanınacak.

 

 

Peki Sadece Tonya-Kürtün Yolu mu? Elbette hayır;

İskenderli-Beşikdüzü Yolu,

İskenderli-Tonya Yolu,

Düzköy-Tonya Yolu,

 

Tonya’yı çevreleyen ne kadar yol varsa hepsini Binali Bey iyi bilir, hepsinde tuzu vardır, harcında emeği vardır. Dolayısıyla tarlada izi vardır, harmanda yüzü vardır.

 

Yine hemşehrimiz Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Sayın Mehmet Cahit TURHAN’ın da bu devam eden projeleri titizlikle takip ettiğini biliyoruz. O kadar ki bizzat köyümüze kadar gelip, İskenderli Yolu’ndaki çalışmaları yine değerli hemşehrilerimiz olan Bakan Yardımcısı Sayın Enver İSKURT ve Karayolları Genel Müdürümüz Sayın Abdulkadir URALOĞLU ile birlikte yerinde incelemiştir. Gerekli talimatları bizzat mahallinden vermiştir. Türkiye’nin Karayolu Haritasını santimetresine varıncaya kadar bilen, ihtisaslı ve liyakatlı Bakanımız yöremiz ve memleketimiz için ne büyük nimet, ne büyük şanstır. İşte istikrar budur. Binali Bey’in başlattığı projelere yenilerini ekleyerek nihayete intisap ettirmektir.

 

Tüm bu yol projelerinin hayata geçmesinde dönemin Ulaştırma Bakanı Sayın Binali YILDIRIM’ın yadsınamaz emeği vardır. Bir hakkın teslimidir. Bizim fahri hemşehrimizdir. Ümidimiz ve gayretimiz o ki, projesi ihale edilen tamamlandığında bu yol üzerinden ilk yolculuğumuzu Binali Bey ile birlikte Tonya’dan Refahiye’ye yaparız. (Hem Erikbeli Yaylasın’dan geçerken belki Ataman’ların tesislerinde misafir de ederiz değil mi? Neden olmasın…)

 

Ulaştırma Bakanlığı ve Başbakanlık vazifeleri esnasında, yalnızca Tonya’mıza değil tüm yurt sathında ortaya koyduğu hizmetlerle, Milletimizin gönlünde olduğu gibi özellikle Tonyalıların da gönlünde müstesna bir yeri olan Sayın Binali YILDIRIM’a Tonyalı hemşehrileri aynı vefa duygusu ile mukabele edecektir. Tonyalı; hiç bir zaman kendisine yapılan iyiliği unutmaz; her zaman kendine yakışanı yapar, vakti geldiğinde taşı gediğine oturtur. “Yol arkadaşı”nı  yarı yolda bırakmaz.

 

İnşallah 23 Haziran’da; İstanbul’da yaşayan ve oy kullanacak olan hemşehrilerimiz onun bu yönünü de göz önünde bulundurarak tercihini yapacaklardır. Buna yürekten inanıyorum.

 

Hemşehrimiz, Tonyalı Binali YILDIRIM ile İstanbul -ve dahi- Tonya DAHA GÜZEL OLACAK.

 
Etiketler: TONYALI, BİNALİ, YILDIRIM,
Yorumlar
Haber Yazılımı