Yazı Detayı
28 Ağustos 2019 - Çarşamba 13:08 Bu yazı 3507 kez okundu
 
TONYA’DA BİR CUMHURBAŞKANI
MEHMET CEMAL ÖZTÜRK
 
 

Vanlı bir asker kışlada söyleyegelirmiş “Urfa’ya Paşa Geldi” türküsünü. Rivayet odur ki İsmet Paşa’nın Urfa ziyareti sonrasında yazılmış ola. Ben Tonyalı sanatçımız, atma türkü ustası Neşat AYDIN gibi türkü atmayı bilmem, Urfa’ya Paşa Geldi” diye türkü yakıldıysa ben de “Tonya’da bir Cumhurbaşkanı” diye bir yazı kaleme alayım da bu ziyaret hatırda kalsın.

 

Cumhurbaşkanımızın Trabzon programı belli olduktan sonra, değerli arkadaşım Arda ÖZKUL ile programa iştirak etmek üzere Ankara’dan Trabzon’a geldik. Havalimanından doğruca Tonya’ya, oradan da Erikbeli’nde açılışı yapılacak olan “Foleya Mountain Resort” tesisine geçtik. Saatler öncesinden oradaydık, henüz kimseler yoktu. Ev sahibi Atilla ATAMAN organizasyonun kusursuz işlemesi için canhıraş koşturuyordu.

 

Saatler içerisinde köylerden, yaylalardan gelen Ağasarlılar varlıklarıyla mekanı kendiliğinden süslemişti. Tonyalılar ise daha ziyade ilçe merkezinde Cumhurbaşkanımızı yol boyunca dizilerek karşılamak için yerlerini almışlardı.

 

Cumhurbaşkanımız Tonya İlçe Stadı’na helikopterle iniş yaptı. Milletvekilimiz Salih CORA, Belediye Başkanı Osman BEŞEL ve AK Parti İlçe Başkanı Cafer KÖROĞLU ilk karşılayanlar arasında yerlerini aldılar. Tonya’nın meşhur tereyağından ve dağ çiçeklerinden yapılı bal ikram ettiler Cumhurbaşkanımıza.

                                                           ***

Vaktiyle Dünya şampiyonu olan Tonya horonunun temsilcileri kız horon ekibi de Cumhurbaşkanımızın özel ilgisine mazhar oldu. Aynı gün Trabzon’da şehit cenazemiz olduğu için gösteri yapmadılar elbette ama yöresel kıyafetleri üzerindeydi. Cumhurbaşkanımız da Milletvekilimiz Cora’ya dönerek “kızlarımızı külliyeye getir. Folklor gösterilerini orada izlemek istiyorum” dedi.

***

Oradan makam aracıyla Erikbeli’ne doğru hareket ettiklerdi ki ilçe merkezinde bekleyen binlerce Tonyalı Cumhurbaşkanımızı bağrına bastı. Hemen aracını durdurdu, bir süre vatandaşlarla sohbet etti. Yalnızca ilçe merkezinde değil, yol güzergahı üzerinde bir çok yerde vatandaşlarımız ellerinde bayraklarıyla Cumhurbaşkanımızı selamladılar. Çayıriçi ve Kalınçam’da bekleyen kalabalığı görünce tekrar aracını durdurdu, hemşehrilerimizle epeyce sohbet etti. Bir teyzemizin kendi haşlayıp ikram ettiği patatesi de Cumhurbaşkanımız çok beğendi. Vekilimiz Salih CORA’dan siparişte bile bulundu. Yüzlerde hep tebessüm vardı.

 

Tonya’dan 22 km süren karayolu yolculuğunun ardından tesislere intikal etti, karşılamada ben de bulundum, gurur verici bir andı, Cumhurbaşkanımızın neşesi de yüzünden okunuyordu.

***

Kurdela kesiminden önce son derece önemli bir konuşma yaptı. Öncelikle tesisin doğaya zarar vermeden, tabiata uyumlu ve örnek bir proje olduğunun altını çizdi. Kaz Dağları’nda kıyamet koparanlara Fol Dağları’ndan mesaj verdi. Trabzon için Tonya için yapılacak her proje için Cumhurbaşkanlığı güvencesi verdi. Trabzonlu Bakanlarımızı tek tek saydıktan sonra bir de ben varım dedi, yani o da kendini Trabzonlu kadar bizden saydı. Tonyalı Cumhurbaşkanımız var desek yalan da sayılmaz hani. Zaten küresel düzene karşı durmasıyla, “Van Minüt!” çıkışıyla ve “Dünya 5’ten büyüktür!” meydan okumasıyla ortaya koyduğu cesaret Tonya genlerine yabancı olmadığının kanıtı niteliğindeydi. Ardı ardına müjdeler sıraladı; Yolların tamamlanmasından helikopter pistine, elektrik ve doğalgaz sorunlarının çözülmesinden, turizm teşvik düzenlemelerine varıncaya kadar birçok yatırımın temellerini attı.

                                                           ***

Açılışa katılan bakanlara bakınca Tonya’nın Erikbeli Yaylası’nda Bakanlar Kurulu’nu topladı desek isabet olur doğrusu. Onca bürokratın Tonya’da bulunması turistik gezi değildi pek tabii. Gördük ve tecrübe ettik ki bu ziyaretler; aldığımız tebrik ve teşekkür telefonları ile her kesimden/görüşten insanın takdiriyle karşılık bulmuştur.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin en üst düzeyde ziyaretine mazhar olan ilçemiz; bu tarihi günde kendisine yakışır ve yaraşır misafirperverliğini de göstermiş oldu.

 

Elbette bu ziyaretin gerçekleşmesinde en büyük paye, Tonya’nın evladı Sayın Milletvekilimiz Salih CORA’ya aittir. Hakkını teslim edelim, İlçemizin 1. sınıf temsili için tüm gayretini ortaya koymuştur ve bu muradında da muvaffak olmuştur. Bu yatırımın Tonya’ya kazandırılmasında emeği büyük olan Otel İşletmecileri Sayın Atilla ATAMAN ve Eşi Sayın Suna ATAMAN’a ve dahi Kıymetli Milletvekilimiz Sayın Salih CORA’ya bir Tonyalı olarak teşekkürü borç biliyorum.

 

Sayın Cumhurbaşkanımızın Tonya ve Tonyalılar hakkında geniş bir malumata sahip olduğunu bu vesile ile tecrübe etmiş, Türkiye ve Trabzon sevgisinin yanında Tonya sevgisinin de tecessüm bulduğunu görmüş olduk. Bir zamanlar bir yolun vurulması için güçbela ilçeye gelen bir sarı greyderle çekilen fotoğraflar duvarlara asılırken şimdi aynı duvarları Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bizzat Cumhurbaşkanı’nın ilçemizi ziyaret fotoğrafları süsleyecek. Bu aziz hatırayı gönüllerde ve zihinlerde hep yaşatacağız.

 

Teşekkürler Sayın Cumhurbaşkanım...

 
Etiketler: TONYA’DA, BİR, CUMHURBAŞKANI,
Yorumlar
Haber Yazılımı