Yazı Detayı
23 Mart 2021 - Salı 16:42 Bu yazı 1088 kez okundu
 
PANDEMİDE 14 MART TIP BAYRAMI
Dr. Eda Küçüktülü
 
 

 

Sağlık Çalışanları bu bayramda çiçek, tebrik mesajı ya da alkış istemiyor, bu bayram sadece anlaşıldıklarını görmek istiyor, kontrollü normalleşmeyi hak etmeyi ve bu gururla maskelerin kapatamadığı sevgi dolu bakışları bekliyor ve bu bakışların yeterli olduğunun bilinmesini istiyor…

 

    Covid-19 Pandemi döneminin 1 yılını geride bırakırken gerçekten tüm kuralları uygulayıp uygulamadığımız konusunda kendimizi sorgulamalıyız. Özellikle bölgemizin son rakamlarına bakıldığında kurallara pek de uyduğumuz söylenemez. Kurallara dört dörtlük uyan insanlara ve sağlık çalışanlarına yaptığımız haksızlık da tartışılmaz bir gerçek. Bu kadar kuralsız davranışlarımızın sebeplerinin aslında doğru dayanakları olmadığını bu bir yıllık süreç bizlere gösterdi. Örneğin, “bana nasılsa bir şey olmaz” diyenlerin ya kendileri, ya da yakınları Covid-19 tanısı aldı ve son pişmanlık bir işe yaramadığından bu hastalıktan kaybedildi. “Nasıl olsa çoğunluk aşılandı, artık hastalık bulaşmaz” diyenler bizzat kendileri kurallara uymadıkları için aşının ilk dozunu olduktan bir kaç hafta sonra Covid-19’a yakalandılar. “Bir mutasyondan bahsediliyor, ama hastalığın öldürücülüğü azaldı” diyenler Yoğun Bakım Üniteleri’nin önünde hastaları için dua etmekten başka çare bulamadılar... Bu ve bunun gibi Sağlık Bakanlığımızın, İl Sağlık Müdürlüklerimizin ve Hekimlerin söylemlerinden çok kendi aramızda ürettiğimiz dayanağı olmayan bu durumlar çoğumuzun annesi, babası gibi pek çok yakınının ve sağlık çalışanlarının kaybına sebep oldu.

    Tarihe bakıldığında Karadeniz insanı sert iklim şartları vezorlu coğrafi koşullarla mücadele etmiş, her zorluktan,Karadeniz’e hayran olunmasının sebeplerini doğuran, güzel sonuçlar çıkarmıştır. Salgınla mücadelede sadece anane ve dedelerimizin mirası olan bu özelliklerimizi kullanmamız yeterli olacak iken biz Covid-19’a neredeyse teslim olduk. Bu durum bize bırakılan Karadenizliler mirasına da yakışmadı!

    Covid-19 virüsü yaşamını sürdürebilmek için sürekli değişime uğruyor, “mutasyon” diye tanımladığımız olayın temeli bu, virüsün yaşam mücadelesi… Biz aynı şekilde virüs ile mücadele etmezsek ona yeniliriz ve pandemi süreci uzadıkça uzar. Bu nedenle hiç sıkılmadan kurallara uymalı ve bu dönemin bize kazandırdığı pozitif şeyleri düşünerek zamanımızı geçirmeliyiz. Kurallara sıkı sıkı bağlıyken pandemi döneminde olduğumuzu, bu şartlarda yaptığımız yeni şeylerle de hayatımızı devam ettiğini görebilmeliyiz. Daha önce söylediğim gibi, Karadeniz mutfağında mısırdan üretilen bu kadar çok yemek olmasının sebebi coğrafi koşullardaki zorluklar nedeniyledir ve bu zorluk şu an tadı tüm dünyada dillere destan olmuş Kuymak’ın (Yağlı Aşı) ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bizler de, bu dönemde daha çok kitap okumaya, resim yapmaya, sokak hayvanlarını sahiplenmeye hatta yakınlarında olamasak da sevdiklerimize daha çok zaman ayırmaya başlamadık mı? Bu güzellikleri çoğaltarak, geçmişimizi örnek alarak, mücadelemizi daha da güçlendirip virüs ile verdiğimiz yaşam mücadelesinden büyük bir zafer ile çıkabiliriz. Ve bu zaferi elde ettiğimizde de sağlık çalışanlarına en büyük bayramı hediye etmiş olmaz mıyız? Çünkü bir sağlık çalışanının bayramı hastalarının tedavi olduğu, bulaşıcı hastalıkların son bulduğu vb. gibi zamanlardır. Bu bir yıl içerisinde tüm iyi niyetinizle sağlık çalışanlarını taçlandırmak istediniz ama kurallara uymayarak bölgemizi el birliğiyle kırmızıya boyayarak (yüksek riskli bölge) o tacı sadece elinizde tutmuş oldunuz. Gelin bu 14 Mart Tıp Bayramı kendinize bir söz verin ve maske, mesafe, temizlik kurallarına tam olarak uyarak, aşı olsak dahi belirli oranda toplumsal bağışıklık oluşana kadar bu kuralları sürdürmeye devam ederek, her ne olursa olsun kalabalık ortamlar oluşturmayarak o tacı sağlık çalışanlarımızın başına yerleştirelim. Bölgemizin Karadeniz’e yakışır bir maviye boyanması (düşük riskli bölge) için, Orhan Veli’nin Dalgacı Mahmut şiirinde dediği gibi “Gökyüzünü boyarım her sabah, hepiniz uykudayken, uyanır bakarsınız ki mavi” elimizden geleni yapalım, hepimiz için, sağlık çalışanlarımız için… Virüs’ün verdiği yaşam mücadelesine karşı kendi mücadelemizi verelim. Ve o mücadelenin sonunda sağlık çalışanları ile beraber en büyük bayramımızı kutlayalım.

 
Etiketler: PANDEMİDE, 14, MART, TIP, BAYRAMI,
Yorumlar
Haber Yazılımı