Yazı Detayı
10 Ekim 2019 - Perşembe 15:49 Bu yazı 391 kez okundu
 
Kanser riskini azaltmak için sağlıklı beslenmeliyiz
Dr. Eda Küçüktülü
 
 

Kanser riskini azaltmak için sağlıklı beslenmeliyiz.

 

    Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser tipidir. Toplumda meme kanseri erkeklerle bağdaştırılmazken meme kanseri tanısı alan her 100 kişiden 1’inin de erkeklerden oluşacağını akılda tutmak ve bu durumun da farkında olmak gerekmektedir. Özellikle son yıllarda doğal besinlerden uzaklaşıp hormonlu gıdalara vücudumuzu maruz bırakmamız meme kanserine yakalanma riskini her iki cinsiyette de arttırmaktadır. Çünkü meme kanseri östrojen hormonundan etkilenen bir kanser türüdür. Hormonlu, karbonhidrat içeriği yüksek ve bol yağlı gıdalar kilo alımımızı arttırmakta ve vücutta östrojen hormonunun artmasına sebep olmaktadır. Artan östrojen hormonu da meme kanserine yakalanma riskimizi arttırmaktadır.

     Görüldüğü üzere, meme kanseri de beslenmeden etkilenen kanserlerden biridir ve riski azaltmak için doğru beslenmeye çocukluk ve ergenlik dönemlerinden başlanmalıdır. Bu nedenle, kanser riskini azaltmak için kendimizi olduğu kadar çocuklarımızı ve gençlerimizi de bilinçlendirmeliyiz.

     Meme kanseri aynı zamanda kalıtsal geçişler de gösterdiği için ailesinde meme kanseri olanlar kontrollerini daha sık ve daha erken yaşta yaptırmalıdır. Bu kontroller kadar önemli olan, kendi kendine meme muayenesi de unutulmaması gereken ve çevrenizde bulunan aile hekimleri tarafından öğrenebileceğiniz, erken tanı almanıza sebep olacak, yaşam kurtarıcı bir eylemdir.

     İki aydır bu köşede paylaştığım yazılarımda hep beslenmenin öneminden bahsettik… O zaman, Amerika’da üç okuldan şeref belgesi ile mezun olan ve çok yakında Tonya Süt Kooperatifi’ne tadıma gelecek olan Şef Berke Kurtbay’dan haberlerimiz var…

     Karadeniz'de lahanaya pancar diyormuşsunuz…

 

   Bölgenizde bolca yetişen ve turistlerin dahi tadına bakmak için Karadeniz’e geldiği daha çok dolma olarak tükettiğiniz karalahananın mucizevi faydaları vardır. İçeriğinde bolca C ve E vitamini barındırır. Bu sayede hücrelerinizin yıpranmasına engel olur ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Çin’de yapılan bir çalışmada yemeklerinde düzenli olarak karalahana bulunduran kadınlarda meme kanseri daha az oranda görülmüştür. Aynı zamanda karalahana içerisinde bulunan “glutamin”, sizi alerji, eklem ağrısı gibi şikayetlerden korur. Bölgenizin doktoru Eda Küçüktülü’nün de, kanser hastalarında tedavi sırasında oluşan yan etkileri önlemek için, glutamin kullanılmasının faydalarını anlatan makaleleri tüm dünyaya tavsiye olarak verilmektedir. Sizin bölgenizde kolayca ulaşabildiğiniz karalahana sayesinde glutamini de yeteri kadar tüketmektesiniz.

      Şimdi gelelim gerçek pancara… Bu sebzeyi de, tıpkı karalahana gibi bolca yetiştirebilir ve bu amaca değecek kadar besin değeri yüksek bir sebze olduğunu pek çok kaynaktan öğrenebilirsiniz. Pancar,  ciddi oranda antioksidan içerdiği için kansere karşı savaşır. Ve pancarı tatlılarda dahi kullanabilirsiniz.

      Sağlıklı günler için sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyelim.

      Tonya Süt Kooperatifi’ni ziyaretimde görüşmek üzere…

      Şef Berke KURTBAY

 
Etiketler: Kanser, riskini, azaltmak, için, sağlıklı, beslenmeliyiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı