Yazı Detayı
15 Temmuz 2021 - Perşembe 12:40 Bu yazı 795 kez okundu
 
EVLİLİK MEŞGALLERİ
Nizamettin Bekar
 
 

           

           Bir yakınımın oğlunun düğün hazırlıkları vardı. Bu ağabeyim maddi olarak çok güçlü bir abimizdir. Bana oğlunun evliliğiyle ilgili olarak aynen şunları söyledi ; “ Nizamettin Kardeşim! Sen beni maddi olarak ne kadar güçlü olduğumu biliyorsun. Bu oğlumun evliliği münasebetiyle yaptığım masraflar yüz bin lirayı buldu. Allah garip gurabanın yar ve yardımcısı olsun.” Dedi.

         Evet evlilik masrafları gençleri daha evliliklerinin başlarında hani o cicim aylarında sıkıntıya düşmelerine o çok değerli aylarda borç batağında yaşamalarına sebebiyet vermektedir.

          Güzel dinimiz İslam evlilik masraflarında orta bir masraf yapılması taraftarıdır. Bakınız Peygamberimiz Hz. Muhammet kızı Hz. Fatıma annemizi amca oğlu Hz. Aliyle evlendireceği zaman amca oğlundan mihr olarak çok az bir şeyler istemiştir. Buraya yazarsam şimdiki kızlarımızın ve oğlanlarımızın yaptıkları masrafların yanında çok cılız kalacaktır.

           Günümüzde mal artışlarında aşırı bir artış olduğundan gerek beyaz eşyada gerek yatak ve oturma odası takımlarında gerekse altın vs. gibi diğer masraflarda akıl tutulması paralar ortaya çıkmaktadır. Bu durumda oğlanın ve kızın ailelerin maddi durumları kısıtlı olması durumunda kız ve oğlanın evlilikleri daha çok başlarda borçla karşı karşıya kalmalarına sebebiyet vermektedir. Yukarıda yazdım bir aile kurmak yaklaşık yüz bin TL civarında olduğu ortaya çıkmış durumdadır.

            Günümüzde kurulacak evliliklerde kız tarafı yani kızın anne ve babası oğlan tarafını fazlaca yormaması lazım gelmektedir. Yok eğer yorulma durumu olursa kurulacak aile daha kurulmadan çatırdamaya başlayacaktır. Çünkü evin erkeği yükleneceği borcun altında inim inim inleyeceğinden evde doğal olarak huzursuzluk yapacaktır. Bu durumda da evde kavga gürültüler ortaya çıkmaya başlayacaktır. Bakınız bugün ülkem geneli boşanmalar yaklaşık her sene yüz elli ile iki yüz bin civarındadır.  Bu boşanmaların sebeplerine baktığımız zamanda TUİK verilerinde yüzde altmış – altmış beş civarındakilerde şiddetli geçimsizlik yani maddi sebeplerden olduğu ortaya konulmuştur.

             Öyle ise evliliklerin kurulum aşamasında orta bir harcama yapılması gerektiği her iki tarafa kavratılması lazım gelmektedir.  İşin bir de salon tutulması var. Buralarda da akıl tutulması paralar harcanmaktadır. Yıldız TİLBE Hanım yaptığı bir paylaşımda salon gelinlik ve diğer masraflar otuz bin lira civarında olduğunu ve buna gerek olmadığını nikah yapılarak bu gereksiz paranın erkek tarafına ödettirilmemesi yeni kurulacak ailenin daha en başlarda çatırdamaması için gerekli olduğunu söylemiştir.

              İslam’da sadaka çok önemli bir ibadettir. Sadaka hadislerde üç önemli faydası vardır dağıtana. Bunlardan ilki Sadaka ömür uzatır. İkincisi sadaka hastalıklara şifadır  Üçüncüsü ise ; Sadaka bela ve musibetlere kalkandır. Sadakayı zenginlerde fakirlerde verebilir. Sadaka az çok verilebilir. Sadaka hem binalara hem fakirlere verilebilir. Sadakayı verirken aile fertlerinize ve ölülerinize niyet ederek verirseniz hepsi onun  koruyuculundan  faydalanır. Zenginlerimiz gerek zekatlarını ve gerek sadakalarını evlenecek olan gençlere , okuyacak gençlere verirlerse bu durumda kurulacak ailede ve diğer hayırlarda bir çorba misali faydaları olmuş olacaktır. Bundan dolayı sadaka ve zekatlar her ihtiyaçlı insana verilmelidir.

                Sağlam esaslar dahilinde kurulan ailelere ihtiyacımız vardır. Mutluluklar dilerim…

           

 
Etiketler: EVLİLİK, MEŞGALLERİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı