Haber Detayı
29 Ağustos 2017 - Salı 13:04 Bu haber 8374 kez okundu
 
TONYA TEREYAĞI FESTİVALİ SONA ERDİ
Trabzon’un Tonya ilçesinde düzenlenen Tonya Tereyağı Kültür ve Sanat Festivali etkinliği sona erdi.
- Haberi
TONYA TEREYAĞI FESTİVALİ SONA ERDİ

Tonya Belediyesi tarafından bu yıl 16.’sı düzenlenen ve 2 gün süren Tonya Tereyağı Kültür ve Sanat Festivali Şehit Ayhan Güner İlköğretim Okulu bahçesinde binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti.

Festival Hükümet Konağının önünde Atatürk Anıtına festival çelenginin konulması, Saygı duruşu ve  Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından Festival kapsamında yürüyüş gerçekleştirilerek Cumhuriyet Meydanın da bulunan süt çeşmesi etrafına kurulan halka ile horon halkası ile devam etti.

Festivale İzmir’in Menderes İlçesinden katılan, Kar Kuyu Yörük Kültürünü Tanıtma Derneği ekibi tarafından sahnelenen Zeybek gösterisi izleyenleri büyüledi.

 ‘‘Katılım yoğundu’’

Festivale; AK Parti Trabzon Milletvekili Av. Salih Cora, AK  Parti Trabzon Milletvekili Av.Ayşe Sula Köseoğlu, AK Parti Trabzon Milletvekili Adnan Gülnar, AK  Parti İl Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Ahmet Kurt, Tonya Kaymakamı Halit Mengi, Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta, Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, Çarşıbaşı Belediye Başkanı Çoşkun Yılmaz, Düzköy Belediye Başkanı  Abidin Çelik, Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, Tonya Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Yakupoğlu’nun yanı sıra kamu kurum ve kuruluş yetkilileri,sivil toplum örgüt yöneticileri ,çevre il ve ilçelerden de vatandaşlar katıldı.

‘‘Tereyağın önemine vurgu’’

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel  festival için yaptığı açılış konuşmasında: ‘‘Bugün birlik ve beraberliğimizin en örneklerinden birinin hayat bulduğu bir gün yaşıyoruz. Tonya Tereyağı’nın varlığının ve öneminin bütün dünya ya bir daha hatırlatılması bu vesile ile ortak paydamız olan kültür değerlerimizin, kardeşlik, komşuluk, arkadaşlık duygularıyla aynı ortamda bir daha paylaşılması amacıyla düzenlediğimiz festivalimize katılan herkese teşekkür ediyorum.’’dedi.

Beşel, Tonya tereyağının tarihe mal olmasına ve tarihi kalitesi ile bugüne kadar gelmesine vesile olan bütün Tonyalı kadınları, aileleri ve günümüzde Tonya Süt Kooperatifi çalışanlarını kutladığını sözlerine ekledi.

Ak Parti Trabzon Milletvekili Av. Salih Cora festival kapsamımda yaptığı konuşmada; Festivalin ilçemizin tanıtımına çok büyük katkısı olduğunu, kültürün, sanatın, değerlerin yaşatılması ve nesilden nesile akatrılması gerektiğini ifade ederek festivale katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

Tonya Kaymakamı Halit Mengi de konuşmasında tereyağının önemine vurgu yaparak, Osmanlı Salnamelerinde övülen katıksız Tonya Tereyağının tanıtılması amacıyla düzenlenen Tonya Teryağı Kültür ve Sanat Festivalinin amacına ulaşacağını ifade etti.

Birinci gün etkinlikleri  kapsamında ;

Festival Çelenginin Sunulması, Saygı Duruşu ve İstikâl Marşının Okunması, Festival Yürüyüşü,Trabzon Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımının Gösterisi.

Mehmet Karadeniz,Mehmet Yılmaz, Ağasarlı Zehra, Neşat Aydın, Özkan Pekin ve Dinçer sahne aldı.

İkici gün etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda :

En İyi Tereyağı Ödülü

1.Gülcan Yılmaz

2.Gülfidan Günaydın

3.Gülsen Günaydın

 En Güzel Püskül

1.Suldiye Yılmaz

2.Şengül Karabulut

3.Emine Büber

 En İyi Jersey Irkı Düve

1.Haskız Yılmaz

2.Ayten Cavdar

3.Fatma Başkan

 En Kaliteli Süt Veren Üretici

1.Beykan Köroğlu

2.Havva Kurt

3.Ali Yıldırım

Tonya Kadınının Hayatını Anlatan Kompozisyon

1.Nurcan Atalar

2.Aynur Yıldırım

3.Mesut Öztürk aldı. İkici gün konseri kapsamında sahneye Cengiz Selimoğlu, Yeşim Civelek Mustafa Şaffak, Hüseyin Çayan ve Zeynep Başkan sahneye çıkarak, doyumsuz bir müzik ziyafeti yaşattı.

Festival, ödül takdimi ve havai fişek gösteriyle son buldu.

Kaynak: Editör: Merve Yıldırım
Etiketler: TONYA, TEREYAĞI, FESTİVALİ, SONA, ERDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı