İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
BEYAZ BAYRAK GURURU
BEYAZ BAYRAK GURURU
Haber Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 19:02 Bu haber 8028 kez okundu
 
TONYA'DAN GİTTİLER İSTANBUL'DA BORDO MAVİ KÖY KURDULAR
Tonya’dan ve Akçaabat’tan İstanbul’a göç ettiler. Beykoz’a bağlı İshaklı Köyü’nde Bordo Mavi hayat kurdular… Plakalar ve telefonların son rakamları da 61… ‘Bize her yer Trabzon’ sözünün doğrulandığı yer burası…
- Haberi
TONYA'DAN GİTTİLER İSTANBUL'DA BORDO MAVİ KÖY KURDULAR

‘Bize her yer Trabzon’ sözünün ilklerine kadar yaşandığı bir yer burası. Trabzon’dan yaklaşık bin kilometre uzaklıkta olan İstanbul’un Beykoz İlçesi’ne bağlı İshaklı Köyü’nde yer bordo gök mavi. Burası 1950 yıllarından sonra Trabzon ilinden yoğun göç almış ve 1980'li yıllarda köy statüsüne kavuştuğu ifade ediliyor. Köydeki yaşam daha çok Karadeniz kültüründen etkilendiği için geleneksel Karadeniz yerleşim mimarisi ile benzerlik gösteriyor. Trabzonlu ve Trabzonsporlu 500 haneli, 1400 nüfusa sahip bir köy. Köyde doğal yaşam sağlanmış durumda. Özellikle hayvancılık ve tarım geçim kaynaklarından.

GURBETTEKİ TRABZON

Beykoz İshaklı Köyü’ne girdiğinizde kendinizi Trabzon’da gibi hissediyorsunuz. Trabzonspor’un maçlarının olduğu gün köyde adeta hayat duruyor.  İshaklı Köyü, bordo-mavi renklerden takımını da kurdu. İlk kupasını da kaldırdı. Renklerini Trabzonspor’dan alan İshaklı Köyü’nün insanları hiçbir zaman Trabzon kültüründen kopmadı. Trabzon’u İstanbul’da yaşıyorlar ve yaşatıyorlar.

İLK MUHTARI BİLE

Bu köyde yaşayanlar Trabzonlu olunca doğal olarak muhtarı da Trabzonlu, Tonyalı. 1980’li yıllarda köy statüsüne kavuşan köyün ilk muhtarı Refik Cinel tam 8 yıl bu görevi yürüttü. Ardından ise yine Tonyalı Mehmet Şimşek görevi devraldı. 18 yıl aralıksız bu görevi yerine getirdi. Seçime 2 yıl kala rahmetli olunca da yerine birinci azası Ali Balta geçti. Seçimlerde de mahalle halkı oyunu Balta’dan yana kullanınca 7 yıl bu görevi yürüttü.  Ardından ise eski muhtar Refik Cinel’in oğlu şimdiki muhtar Ali Cinel, görevi devraldı. Cinel’de de Trabzon ve Trabzonspor sevdası derin. Köydeki oluşturdukları birlik beraberlik ortamı imrenilecek cinsten.

1959 YILINDA İLK TOHUM ATILDI

Muhtar Ali Cinel, İshaklı Köyü’nde ilk Trabzonlu tohumlarının 1959 yılında rahmetli Mehmet Şimşek’in İstanbul’a çalışmaya geldiğinde atıldığını ifade ederek, “Şimşek’in bu köye yerleşmesinin ardından Tonya ve Akçaabat’tan gelen akrabalarıyla da köy nüfusu çoğalmaya başladı.

Daha eski olan Kılıçlı Köyü’nün Mahallesi olan İshaklı 1987 yılında rahmetli Refik Cinel çalışmalarıyla köy statüsüne kavuşturdu. İlk Muhtar Refik Cinel olmuştur. 8 sene muhtarlık yapmıştır. Tonya’nın Bicinlik Mahallesi (Köyü) ve Akçaabat, Düzköy, Çayırbağı köylerinden gelen insanlardan oluşmaktadır. Köyün 90’ı Trabzonludur” dedi.

ERKEKLER FABRİKADA KADINLAR TARLADA

Muhtar Cinel sözlerini şöyle sürdürdü, “İshaklı köyünde hayvancılık yapılmaktadır. Elde edilen hayvansal ürünler süt, tereyağı köylünün kendisi tarafından perakende olarak İstanbul içine dağıtılmaktadır. Ayrıca İshaklı köyünde tarım ve seracılığa büyük önem verilmektedir. Köyde her türlü sebze üretilmektedir. Köyün erkekleri fabrikalarda çalışıp kadınları da hayvancılık ve tarım ile uğraşmaktadır. Tamamen köy hayatından oluşan bir yaşam tarzı vardır. Küçük Trabzon diyebiliriz. Okulu, muhtarlığı, yolları komple bordo mavi olarak boyanmıştır. 500 hane 1400 nüfusu olan İshaklı Mahallesi Beykoz’un en son köyü olup üçüncü köprü yolunun güzergahında Şile ve Çekmeköy’e sınırdır. Anadolu yakasında sulama Kooparitifi olan tek köydür. Köyün kendi barajından oluşan kapalı boru sistemi ile sulama sistemi bulunmaktadır.”

TRABZONSPOR ONLARI KENETLİYOR

“Bu kadar Trabzonlunun yaşadığı bir yerde Trabzonspor aşkı bir başka olur. Köyün çoğu Trabzon’daki gibi Trabzonspor’un maçlarıyla yatıp kalkıyor. İshaklı Köyü’nde Trabzon yenince yer yerinden oynuyor. Herkesin yüzünde gülücükler Trabzon’a has horonlu kemençeli kutlamalar yapılıyor. Hep birlikte seviniliyor hep birlikle hüzün yaşanıyor. Trabzonspor onları gurbette bir kez daha kenetliyor.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: TONYA'DAN, GİTTİLER, İSTANBUL'DA, BORDO, MAVİ, KÖY, KURDULAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı