Haber Detayı
17 Mart 2020 - Salı 20:37 Bu haber 2489 kez okundu
 
PANİK KORONAVİRÜSTEN KORUMAZ
Trabzon Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Kurt, koronavirüs (Kovid-19) konusunda panik yapmanın insanları virüsten koruyamayacağını, gerekli tavsiyelere hassasiyetle uymanın yeterli olacağını belirtti.
- Haberi
PANİK KORONAVİRÜSTEN KORUMAZ

Trabzon Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Kurt, koronavirüsün sosyal boyutuna yönelik açıklamalarda bulundu. Dünya Sağlık Örgütünün pandemi ilan ettiği koronavirüse karşı empatik yaklaşım, itidalli tutum, artan iletişim gibi sosyal tutumlara değinen Kurt, “Malumunuz olduğu üzere gerek ülkemizin gerekse dünyanın dikkatleri koronavirüs üzerine odaklanmış durumda. Devletimiz bakanlıklarımız var gücü ile bu küresel tehdide karşı mücadele veriyor. Halkımızda da bu hususta ciddi farkındalık oluştu. Gerekli tavsiyelere hassasiyetle uymak önemli olduğu kadar panik ile kaygı düzeyinin aşırı yükseltilmesinden de kaçınmak gerekir. Bilmeliyiz ki panik yapmak bizi koronavirüsten korumaz. Koronavirüsile ilgili olarak sağlık bakanlığının tavsiyelerine evham ve panik yapmadan uyulması, aşırı telaş ile ihtiyaç üstü bir alışveriş tutumuna gidilmemesi aksi halde fırsatçıların ekmeğine yağ sürüleceğinin bilinmesi gerekir.” diye konuştu.

“VİRÜSTEN KAÇINMAK BULAŞTIRMAMAK KADAR ÖNEMLİ”

Virüsten kaçınmanın önemine dikkati çeken Müdür Kurt, “Sosyal tepkilere de biraz değinmek istiyorum.  Öncelikle bütün bilgi kaynaklarından sosyal yazılı ve görsel medyadan yoğun bir şekilde bilgi akışı var. Sosyal medyada ilginç bir biçimde gökten patlıcan yağdığı yanıltmacasını bile duyduk. Hal böyleyken her bir vatandaşımız bu bilgi kaynaklarından gelen tüm bilgileri süzgeçten geçirmeden doğru kabul etmemesi ve bu hususta resmi kaynaklardan alınan bilgilere itibar göstermesi gerekir. Keza felaket tellalcısı küçük bir güruhun iyi niyetli olmayan emellerine fayda sağlanmış oluruz. Bu virüse karşı korunmada empatik yaklaşımı da ön planda tutmak oldukça önemli. Bilmeliyiz ki kendi sağlığımız komşumuzun ya da mesai arkadaşımızın sağlığı ile doğrudan alakalı. Virüsten kaçınmanın önemi virüsü bulaştırmamanın önemine denktir.” açıklamalarında bulundu.

“DERİN İZLER BIRAKACAK TRAVMALAR OLUŞTURMAMALIYIZ”

Krizi fırsata çevirmek içinde önerilerde bulunan Müdür Kurt, “Madem ki hiç olmadığı kadar evimizde zaman geçireceğiz bunu aile olarak fırsata çevirelim. Aile üyeleri ile ev içinde eski geleneksel oyunları oynayalım. Aile içi artan iletişimimiz çocukların bir şekilde maruz kaldığı felaket senaryolarının etkisini azaltmaya fayda sağlayacaktır. Şaşırarak söylemek istiyorum ki; çocukları uykuda iken uyandırılıp ellerini yıkayan ebeveynler duydum. Bu tip abartılı yaklaşımlar çocukların gelecek yaşantısı için obsesif kompulsif  davranışlara zemin hazırlar. Biz her daim çocuk ruh sağlığını düşünmek zorundayız. Onları koruyalım derken derin izler bırakacak travmalar oluşturmamalıyız. Ailelerin bu derece endişeli tavırlardan uzak durmalarını, panik yapmamalarını tavsiye ediyorum.” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: PANİK, KORONAVİRÜSTEN, KORUMAZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı