Haber Detayı
05 Mayıs 2020 - Salı 01:47 Bu haber 3578 kez okundu
 
MOR YAYLA SAHİPLERİNE KALDI
Her yıl baharın gelişi ile birlikte nisan ayında açan, Uluslararası Bern sözleşmesi gereği korunan, mavi yıldız çiçekleriyle ünlü “Mor Yayla” olarak da anılan Türkiye’nin 223. Tabiat Parkı Kadıralak Yaylası ulusal medyada gündem oldu.
- Haberi
MOR YAYLA SAHİPLERİNE KALDI

Tonya ilçesinde, her yıl nisan ayında açan, 'Uluslararası Bern Sözleşmesi' gereği korunan; ince, uzun yapraklı 'mavi yıldız' çiçeğinin yetiştiği ve yörede 'mor yayla' olarak da bilinen Kadıralak Yaylası, koronavirüs tedbirleri nedeniyle sessizliğe büründü. Ziyaretçi yasağı uygulanan yaylaya, sadece tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar çıkabiliyor.

 

İlçeye 9 kilometre uzaklıktaki 1300 rakımlı Kadıralak Yaylası, ilkbaharla birlikte 'mavi yıldız' çiçeklerinin açmasıyla mor örtüye büründü.

AK Parti Trabzon Milletvekili Av. Salih Cora’nın girişimleri sonucu 25 Eylül 2017 tarihinde Türkiye’nin 223. Tabiat Parkı İlan edilen, kontrol noktaları, konaklama tesisi, kayak tesisi, telesiyej, restaurant, sporcu kamp alanı, kır evleri, günübirlik kullanım alanları, teleferik hattı ve istasyon ile donatılması planlanan n Kadıralak Yaylası’nın güzelleştirilmesi, yayla turizmine, bölgenin gelişmesine ve sosyoekonomik yapısına çok büyük bir katkı sağlayacak.

Gelişim Projesi kapsamında oluşturulacak olan göl ile panoramik bir görüntü oluşturması planlanan Kadıralak tabiat Parkı, bölge turizminin merkezi olacak.

Kadıralak Tabiat Parkı’nın son yıllarda ulusal medyada yer alması ise hem bölgenin hem de ilçemizin tanıtımı açısından büyük önem arz ediyor.

Demirören Haber Ajansı Muhabiri Aleyna Keskin, koronavirüsle mücadele kapsamında ziyaretçi yasağı getirilen Kadıralak Tabiat Parkı’nda yaşayan vatandaşların, elektrik olmayan yaylada, gaz lambalarıyla doğal yaşam sürmelerini, sessizliğini ve yeşilin keyfini çıkarmalarını gündeme taşıdı. Birçok ulusal televizyon kanalında haber olan Kadıralak, yazılı medyada da yer aldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MOR, YAYLA, SAHİPLERİNE, KALDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı