Haber Detayı
25 Mart 2020 - Çarşamba 14:56 Bu haber 2777 kez okundu
 
KORONA SOKAKLARI BOŞALTTI
Ülkemizi tehdit eden koronavirüse karşı ilçemizde yoğun bir çalışma ve mücadele gerçekleştiriliyor.
- Haberi
KORONA SOKAKLARI BOŞALTTI

Salgın hastalık önlemlerine bağlı olarak sosyal hayatın kısıtlanması yönünde alınan kararların ardından Tonya'da sokaklardaki insan yoğunluğu gözle görünür şekilde azaldı. Az sayıda iş yerinin açık olduğu ilçe merkezi sessizliğe bürünürken, hükümet tarafından alınan tedbirler harfiyen yerine getiriliyor.

 

Alınan tedbirler çerçevesinde, ilçede pek çok esnaf ve vatandaş 'evde kal' çağrısına uyuyor. Bu kapsamda ilçedeki bütün kurum ve kuruluşlar dezenfekte ediliyor, Tonya Belediyesi tarafından sokaklar yıkanıyor, marketlere yönelik gıda denetimleri yapılıyor.

Nöbetçi eczane ve fırın dışında çok az sayıda iş yerinin açıldığı ilçe merkezinin boş kaldığı görülürken, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların da evlerinden dışarı çıkmadıkları, yasaklara uydukları gözlendi.

Trabzon’un diğer ilçelerine göre Tonya’da koronavirüsle mücadelede kurallara daha çok riayet edildiği gözleniyor.

İlçe sakinleri, tedbirler kapsamında alınan kararların ve uygulamaların yerinde olduğunu belirterek, olası bir bulaşıcılığa karşı herkesin kurallara uyması gerektiğini söylüyor.

Koronavirüs ve alınan tedbirler ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz İskenderli Mahallesi’den Mustafa Gültepe (94) çok tehlikeli bir virüsle karşı karıya olduklarını ifade ederek, “Bütün dünyayı etkisi altına alan tehlikeli bir salgına karşı devlet olarak, millet olarak büyük bir mücadele veriyoruz. Ben 94 yaşındayım. Bugüne kadar böyle tehlikeli böyle etkisi büyük bir salgın ile karşılaşmadım. Hükümetimizin aldığı kararları yerinde buluyorum. Evde hayat var. Kendi sağlığımız, sevdiklerimizin, çevremizdeki insanların sağlığı için ve salgının daha da yayılmasını önlemek için evde kalmalıyız. Vatandaşlar olarak devletimizin aldığı tedbirleri sıkı bir şekilde uygulamalıyız. Bu toplumsal ve sosyal bir meseledir” dedi.

Kösecik Mahallesi eski muhtarı Sabri Yayla da koronavirüs tehlikesi karşısında bireyler olarak sorumluluklarının bulunduğunu ifade ederek, “Ben 64 yaşındayım. 10 gündür evdeyim. Mecbur kalmadıkça dışarı çıkmıyorum. Sosyal mesafeyi koruyorum. Mümkün mertebe temasta bulunmuyorum. Koronavirüsle mücadelede 14 altın kurala uyuyorum. Bütün vatandaşlarımızın da uyması gerekiyor. Bu durum hafife alınmayacak kadar büyük ve ciddidir. Sağlığımız için evde kalmamız gerekiyor. Bu hastalık çok tehlikeli. Büyük riskler taşıyor. Özellikle belli bir yaşın üzerinde olanlar ve kronik hastalığı bulunanlar çok dikkat etmeli. Gençler de bütün tedbirlere uyarak kimsenin sağlığını tehlikeye atmamalı. Hükümetin aldığı tedbir ve müdahaleleri de yerinde buluyorum. ” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KORONA, SOKAKLARI, BOŞALTTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı