Haber Detayı
29 Haziran 2019 - Cumartesi 15:06 Bu haber 3534 kez okundu
 
KADIRGA ZİRVESİ
19 Temmuz’da gerçekleştirilecek olan Kadırga Yaylası Şenlikleri için hazırlıklar başladı.
- Haberi
KADIRGA ZİRVESİ

Trabzon’dan 4 ilçe belediye başkanı Gümüşhane’den de 2 ilçe belediye başkanı Kadırga Yaylası şenliği için buluştular. Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan’ın davetlisi olarak Saklı Bahçe’de buluşan Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, Kürtün Belediye Başkanı Enver Şen ve Özkürtün Belde Belediye Başkanı Yakup Turgut, iki ilin ortaklaşa düzenleyeceği Kadırga Şenliğini masaya yatırdılar.

6 ilçe belediyesinin işbirliği ile 19 Temmuz’da yapılacak şenliğe belediye başkanları tüm Trabzonlu ve Gümüşhanelileri davet ettiler.

Her yıl Temmuz ayının 3. haftasına rastlayan Cuma günü yapılan ve 1400'lü yıllardan bu yana gerçekleştirilen Kadırga Şenliği ülkemizin en eski geleneksel yayla şenliği olarak biliniyor.

 

Yaklaşık olarak 35-40 bin yerli ve yabancı turistin toplandığı Kadırga yayla şenlikleri çeşitli kültürlerin bir araya geldiği ve karşılıklı kültürel iletişimin kurulduğu bir festival günü olarak değerlendiriliyor. Köyler sabah erkenden kafileler halinde şenlik için yola çıkıyor, kemençe çalarak, büyük horon halkaları oluşturarak yaylaya varıyor.

Özellikle Şalpazarı ileçesinden gelerek Kadırga Otçu şenliğine katılan hemşehrilerimizin yöresel kıyafetleri şenliğe ayrı bir renk katıyor. 

Dünyanın ilk ve tek açık hava camisi olarak adlandırılan Kadırga Camii ise, yaz aylarında özellikle Cuma günleri dolup taşıyor. Bu alan, sadece Trabzon ve Gümüşhane'den değil ülkenin dört bir yanından gelen cemaati de ağırlıyor. Sadece 2 minaresi bulunan ve kenarları bir metre yüksekliğinde taşlarla çevrilmiş camide insanlar namazını çimler üzerinde kılıyor. Bu yer Kültür Bakanlığı tarafından da sit alanı olarak ilan edilmiştir.

 

Kadırga yaylası ismini Kadırga ve çevresinde yerleşen (çepni) Kadir ağa oymağından almaktadır. Bu bölgede bulunan Kadir ağanın oymağı ile yine bu bölgeye yakın bulunan başka bir oymak arasında çıkan çatışma sırasında oymak beyi Kadir Ağa vefat etmiş ve cenazesi diğer oymak mensupları tarafından Kadırga tepesine defnedilmiştir. Bu tepede bulunan kayaya Kadir Kaya ismini vermişler ve zamanla bu isim kadırga olarak değişikliğe uğrayıp günümüze kadar gelmiştir. Kadir Ağanın ölümünden sonra 1400’lü yılların başından itibaren Kadırga şenlikleri adı altında Kadırga yaylasında Festivaller ve yayla şenlikeleri yapılmaya başlanmış ve günümüze kadar gelmiştir.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KADIRGA, ZİRVESİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı