Haber Detayı
13 Mart 2019 - Çarşamba 22:33 Bu haber 8694 kez okundu
 
İstiklal Marşı´nın Kabulü Kutlandı
GÜNDEM Haberi
İstiklal Marşı´nın Kabulü Kutlandı


Tonya Atatürk Çok Programlı Anadolu Lisesinde, İstiklal Marşı’nın kabulünün 98. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma etkinlikleri  düzenlendi.

 

Programa İlçe Kaymakamı Osman SAYILIR, İlçe Savcısı  Mehmet Oğuz AKSOY, İlçe Milli Eğitim Müdürü  Ziya DURMUŞ, İlçe Jandarma Komutanı , İlçe Emniyet Amiri, öğetmenler ve öğrenciler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ziya DURMUŞ konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

 

"Anadolu topraklarında yetişmiş, tüm zamanların en büyük mütefekkir ve şairlerinden olan Mehmet Akif Ersoy’ u tanımadan, mücadelesini bilmeden İstiklâl Marşının ruhunu ve anlamını kavramak mümkün değildir. Hayata bağlı milletine sevdalı toplumla iç içe yaşamış aydın kimliği ile toplumun ağlayan gözü, sızlayan yüreği olarak milletiyle özdeşleşmiş, yaşadığı toprağın sesi olmuştur.   Gerçek vatanseverlik bulunduğu yerde yaptığı işi en iyi yapmaktır. Bu sözü hayatının her aşamasında hakkıyla yerine getiren Akif insanlık değerlerini geleceğe taşıyan sağlam bir köprüdür.  İstiklâl Marşımız; tarih boyunca emperyalist sömürü düzenlerinin zulümlerine karşı çıkarak mazlum milletlerin koruyuculuğunu yapan necip milletimizin var olma mücadelesinin bir destanıdır. Bu destanı yazdıran toprağın üstünde esaret ve zillet içerisinde yaşamaktansa, izzetli ve şerefli bir ölümü seve seve tercih eden ecdadımızın ihlâs ve imanıdır. Bu vesile ile Mehmet Akif ERSOY´u rahmetle anıyoruz."

 

Etkinlikte İstiklal Marşı ile ilgili  oratoryo düzenlendi. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İstiklal, Marşı´nın, Kabulü, Kutlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı