İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
TONYA MYO'DAN ANLAMLI DAVET
TONYA MYO'DAN ANLAMLI DAVET
Haber Detayı
14 Kasım 2019 - Perşembe 17:20 Bu haber 4636 kez okundu
 
HORONUN ÜSTADINI KAYBETTİK
Tonyalılar Derneği Kurucu Başkanı horonu Dünya'ya tanıtan, Kumyatak Vadisi'nin ilk öğretmenlerinden Mehmet Arif Altunbaş (90) vefat etti.
- Haberi
HORONUN ÜSTADINI KAYBETTİK

İlçemize, kültürel değerlerimize ve sosyal faaliyetlere yaptığı katkıları ile bilinen Altunbaş’ın cenazesi yarın Bahçecik Camii’nde öğle namazına müteakiben kılınacak olan cenaze namazının ardından aynı yerdeki Bahçecik mezarlığında toprağa verilecek.

 

1930 yılında Tonya’nın İskenderli Mahallesi’nde doğan Mehmet Arif Altunbaş ilkokulu burada okuduktan sonra Beşikdüzü Köy Enstitüsü’nden mezun oldu. Ardından öğretmen olarak göreve başlayan Altunbaş, Vakfıkebir, Tonya ve Maçka’nın köylerinde ilkokul öğretmenliği yaptı. Askerlik görevini tamamladıktan sonra da Trabzon Eğitim Enstitüsü’nü bitiren Altunbaş, başka şehirlere edebiyat öğretmeni olarak atansa da Trabzon’dan ayrılmayı hiç düşünmedi. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde boş bulunan üst düzey kadrolara atandı ve 28 yıl boyunca çeşitli Fakülte Sekreterliği ve Genel Sekreterlik görevlerinde bulundu.

Bu arada Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü de bitiren Altunbaş, emekli olduktan sonra Trabzon’da Tonyalılar Kültür Dayanışma ve Kalkınma Derneği’nin kuruluş çalışmalarında önderlik yaptı ve derneğin iki dönem başkanlığını yürüttü. Altunbaş evli ve dört çocuk babasıdır.

Beşikdüzü Köy Enstitüsü’ne kayıt yaptırdığı dönemlerde Tonya horonunu geliştirerek ekip kurdu. Ekipte şu isimler yer almıştı: “Halim Üçüncü, Mustafa Öztürk, Eşref Öztürk, Şevket Karaosmanoğlu, ağabeyim Abdurrahman Altunbaş, kardeşlerim Mustafa Altunbaş, Niyazi Altunbaş ve kemençede Necati Cinal.”

Altunbaş’ın kurduğu horon ekibi 1954 yılında Trabzon’un ilçeleri arasında düzenlenen yarışmada 100 üzerinden 100 puan aldı ve birinci oldu. Aynı yıl Turizm ve Tanıtma Bakanlığı’nca düzenlenen İller arası Halk Oyunları Yarışması’nda da birinci olan ekip aynı bakanlık tarafından ülkemizi tanıtma amacıyla yurtdışında yapılan festivallerde ülkemizi temsil etmesi için görevlendirildi.

     1958-1967 yılları arasında Turizm ve Tanıtma Bakanlığı tarafından ülkemizi tanıtma ve turist çekme amacıyla; Almanya-Berlin, Belçika-Brüksel, Fransa-Paris, Nice, Roanne, Monte Carlo, Lille, İngiltere-Llangollen, Tunus-Kartaca, Makedonya-Üsküp, Bosna, Sırbistan-Belgrad ve birçok yerde Tonya horonunu başarılı şekillerde dünyaya tanıttı.

1960 senesinde İngiltere’de düzenlenen yarışmada birinci olan Altunbaş liderliğindeki horon ekibi gösterileri ile büyük alkış aldı. Ekip 1965 senesinde Tunus’un Kartaca şehrinde düzenlenen yarışmada da birinci oldu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: HORONUN, ÜSTADINI, KAYBETTİK,
Yorumlar
Haber Yazılımı