Haber Detayı
10 Ağustos 2019 - Cumartesi 12:14 Bu haber 1670 kez okundu
 
FESTİVAL İÇİN GERİ SAYIM
Osmanlı Salnamesi'nde de bahsedilen ve Osmanlı Sarayı’nda padişahlara sunulan tek tereyağı olma özelliğini taşıyan dünyaca ünlü Tonya tereyağı adına yapılan Tonya Tereyağı Kültür ve Sanat Festivali'nin 18’incisi 17-18 Ağustos tarihlerinde Trabzon'un Tonya ilçesinde düzenlenecek.
- Haberi
FESTİVAL İÇİN GERİ SAYIM

Osmanlı Salnamesi'nde de bahsedilen ve Osmanlı Sarayı’nda padişahlara sunulan tek tereyağı olma özelliğini taşıyan dünyaca ünlü Tonya tereyağı adına düzenlenen Tonya Tereyağı Kültür ve Sanat Festivali'nin 18’incisi 17-18 Ağustos tarihlerinde Trabzon'un Tonya ilçesinde düzenlenecek. Trabzon Gazeteciler Cemiyetinde festival tertip komitesi üyeleriyle birlikte bir basın toplantısı düzenleyen Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, Tonya tereyağının kalitesine, kendine has oluşuna ve tescilli oluşuna vurgu yaptı. Beşel, “Bu yıl 18.sini düzenleyeceğimiz tereyağı festivali bu güne kadar huzur içerisinde örnek bir kardeşlik dayanışma içerisinde icra edilmiş ve bu yörede de geçmişe yönelik ilk festival olması dayanışma günü olması nedeniyle önemli bir özellik arz ediyor. Festivalimizde çeşitli yarışmalar olacak. Komite olarak yürüttüğümüz festivalimizi inşallah 17-18 Ağustos tarihlerinde icra edeceğiz. Festivalimizde çeşitli yarışmalar olacak.” dedi.

KAYMAKAM AKGÜL FESTİVALE DAVET ETTİ

Tonya Kaymakam Vekili Düzköy Kaymakamı Yasin Akgül, Tonya’yı ve tereyağını överek vatandaşları festivale davet etti. Akgül, “Tonya’mız tereyağında başkent durumunda. Tereyağı Tonya’mızın kıymetli bir markası haline geldi. Biz sadece tereyağının tanıtımını değil tabii güzelliklerini, geleneklerini göreneklerini tanıtmış olacağız. Bu vesileyle Belediye Başkanımız Osman Beşel ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İster Tonyalı olsun olmasın herkesi bu festivale davet ediyorum.” diye konuştu.

“AMACIMIZ HALKIN DOĞRU GIDAYLA BULUŞMASI”

Gıda terörünün ülkede geldiği noktaya değinen Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, bu anlamda Tonya tereyağının öneminin altını çizdi. Tereyağının kalitesinden ve gıda teröründen uzak oluşunu konuşan Başkan Beşel, “Bir ticareti ürün üretmemeye çalışıyoruz. Halkımızın doğru gıdayla buluşması sağlamaya çalışıyoruz. Ülkemizde bugün ne yazık ki çeşitli terör örgütleri ve olaylarından bahsediliyor. Neticede bu olaylar arttı. Bunlar anında can alıyor ama yanlış gıdayla beslenme insanlarımızın zaman içerisinde canını alıyor. Yanlış gıda doğru olmayan gıdalarda gıda terörü olarak tanımlanıyor. İşte bu noktada Tonya tereyağı gıda teröründen uzak, nevi şahsına münhasırbir tereyağıdır.” ifadelerini kullandı.

TONYA TEREYAĞI TESCİLLİ MARKADIR

Tonya tereyağının Türk Patent ve Marka Kurumunca tescilli olduğunu belirten Başkan Beşel, paketlerinde tescil işareti olmayanların Tonya tereyağı olmadığını söyledi. Beşel, “Tonya tereyağı olarak tescil edilen tereyağı Türk Patent ve Marka Kurumunun tescil işaretini taşıyor. Bu işareti taşımayan tereyağlarının hiçbiri Tonya tereyağı olarak tanımlanamaz. Piyasada Tonya tereyağı almak istiyorsak tescilli işareti olan tereyağları alınmalıdır. Tonya tereyağı sadece ve sadece Tonya sınırları içerisinde imal edilen nadide bir üründür.” dedi.

TEREYAĞI ÜRETİMİNDE YAŞADIKLARI SORUNU ANLATTI

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, Tonya tereyağı üretiminde yaşadıkları süreci anlattı. Başkan Beşel, Tonya Süt Kooperatifi dışında üretilen tereyağlarında süt randımanının çok düşük seviyelerde olduğunu belirterek insanlara kaliteli ürün verilmediğini söyledi. Beşel, “Tonya’da 16 bin 500 kulak küpeli tescilli hayvanımız var. Sanıyorum ilçeler arasında en yüksek sayı Tonya’da. Süt üretiminin de en yüksek olduğu ilçe Tonya. Ancak ekonomik piyasa değişik varyasyonlarla hayatiyetini devam ettiriyor. Esas olan Tonya tereyağının tescilli şekilde ve sağlıklı üretilmesidir. Tonya tereyağının piyasaya yansıyabilmesi için özellikle üreticinin ineğin memesinden çıktığı şekliyle fabrikaya intikal etmesi lazım. Tonya’daki süt oranı 4 veya 4,5’tur. Bakıyorsunuz bazı fabrikalar sütün satışını özendirici fiyatlar veriyorlar. Üretici sütün kaymağını alıyor su kısmını o farikaya satıyor. O fabrikada bunu nasıl yağlandırıyor. O fabrikada yurtdışı ya da içinden temin ettiği kaynağımsı veya kaymak maddelerle bunu yağlandırıyor. Bakıyorsunuz albenisi Tonya tereyağı gibi. Öyle hoş koku veriyorlar ki gerçeğinden daha cezbedici olabiliyor. Ancak bu doğal ve hakiki gidişatı sekteye uğratıyor. Kalitesiz süte daha fazla pirim verdiğiniz zaman vatandaş ne yapıyor? Sütünün kaymağını kendisi alıyor ve ev şartlarında üretiyor. Ve yağ üretilmeyecek kısmını da Türkiye ve yurtdışından aldığı ürünü kremalandırarak vatandaşa sunuyor. Yağlı süt temin edememe şeklinde bu bize yansıyor. Tonya tereyağı ayda 5 ton üretilebiliyor. Bazı fabrikalar günde 50 ton tereyağı üretebiliyor. Böyle bir durum var. İnşallah bunu aşacağız. Herkesin dürüstlük ilkesi içerisinde davranması lazım. Bu büyük bir sorundur. Bunu aşmaya çalışıyoruz. Şu anda Tonya tereyağına Tonya sütü dışında herhangi bir süt veya madde katmak söz konusu değildir ve olamaz” diye konuştu.


Kaynak: Editör:
Etiketler: FESTİVAL, İÇİN, GERİ, SAYIM,
Yorumlar
Haber Yazılımı