Haber Detayı
19 Kasım 2019 - Salı 09:59 Bu haber 2399 kez okundu
 
DİYABETİN FARKINDA OL!
Trabzon Üniversitesi Tonya Meslek Yüksekokulu, “YARINI DEĞİŞTİRMEK İÇİN BUGÜNDEN HAREKETE GEÇ” sloganı ile birlikte “DİYABETİN FARKINDA OL” etkinliği düzenledi.
- Haberi
DİYABETİN FARKINDA OL!

Etkinlik Tonya Belediyesi önündeki Salih Malkoçoğlu parkında gerçekleşti. Etkinliğe Tonya Kaymakamı Sayın Osman SAYILIR, Yüksekokul Müdürü Öğr. Gör. İlyas ÜN, Mili Eğitim Müdürü Ziya DURMUŞ, İlçe Müftüsü Haki ÖZGÜL, KYK Yurt Müdürü Nezaket SABAH TÜFEKÇİ ve diğer kurum amirleri ile birlikte yüksekokul akademik ve idari-personelleri, öğrenciler ve yöre halkı katıldı.

Etkinlikte yüksekokul öğrencileri tarafından vatandaşların ücretsiz olarak kan şekeri ölçümü, tansiyonu ölçümü ve boy kilo ölçümü yapılıp beden kitle indeksi belirlendi. Katılan tüm vatandaşlara diyabet hastalığı risk taraması yapıldı ve diyabet hakkında bilgi verildi. Yüksekokul akademik personelleri tarafından hazırlanan ve içerisinde diyabette beslenme, bakım ve fiziksel aktivite gibi önemli bilgilerin yer aldığı ve ayrıca diyabetten korunmak için yapılması gerekenleri de içeren broşür verildi. Etkinliğin sonunda diyabette sağlıklı beslenmeye uygun olarak hazırlanan “Sebzeli Bulgur Pilavı ve Ayran” ikram edildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Yüksekokul Müdürü Öğr. Gör. İlyas ÜN; “Diyabet, kanda insülin hormonunun salgılanmaması, yetersiz salgılanması veya vücutta kullanılamaması durumunda gelişen metabolik bir bozukluktur. Son yıllarda önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel aktivite ve bilinçli yaşam ile kontrol edilebilmektedir. Bir hastalık hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olunursa, onunla daha çabuk baş edilebilir. Bizler Tonya Meslek Yüksekokulu olarak, Diyabet hakkında farkındalık oluşturmak, halkımızı bilinçlendirmek, üniversite ile halkı bütünleştirmek amacıyla öğrencilerimiz ile birlikte böyle bir etkinlik gerçekleştirdik. Bizler üniversiteyi sadece öğrenci yetiştiren kurumlar olarak görmüyoruz, bununla birlikte yükseköğretim kurumları bulundukları bölgeye değer katan ve orayı güçlendiren, kalkındıran önemli merkezlerdir. Bu bakımdan etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen ve katkı sağlayan hocalarımıza ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Yöre halkının yoğun ilgi gösterdiği etkinlikten vatandaşlar memnun ayrıldılar ve bu tarz etkinliklerin devam etmesi gerektiğini belirttiler.

Kaynak: Editör:
Etiketler: DİYABETİN, FARKINDA, OL!,
Yorumlar
Haber Yazılımı