Haber Detayı
25 Mart 2020 - Çarşamba 23:11 Bu haber 918 kez okundu
 
CORONA VE "BİYO-TERÖRİZM"
Yazarımız Hayri Yıldız yazdı...
- Haberi
CORONA VE

Biyolojik ajanların milletler ve halklar tarafından silah olarak kullanımının uzun bir tarihi vardır.

Her ne kadar biyolojik ajanların kasıtlı kullanımına ilişkin eski zamanlara ait örneklerin hastalık yapmada etkili olup olmadıklarını ve doğal oluşumlu hastalıkların bu eylemlerle karıştırılıyor olup olmadığını belirlemek zor olsa da bazılarının hiçbir şüpheye yer vermeyecek kadar kesinlik kazandığı gerçeğinin göz ardı edilmesinin de bir mantığı yoktur.

***

O kadar örneği vardır ki tümünü yazmak yerine tarihin belirli dönemlerinden verilecek örneklerle yetinmek mümkün.

Örneğin; Kartacalı General Hannibal’ın Bergamalı düşman gemilerini alt etmek için “yılan zehiri” kullandığı M.Ö. 190 yıllarına kadar tarihlendirilmektedir.

Tarih 1346 yılında, günümüzde Ukrayna sınırları içinde kalan ve Feodosya olarak bilinen Kefe şehri kuşatmasında Tatarların salgın oluşturmak için vebadan ölmüş insan cesetlerini mancınıkla şehrin içine attıklarını yazmaktadır.

Daha yakın bir örnek 1756-1763 yılları arasında İngiltere ve Fransa arasında yapılan “Yedi Yıl Savaşları”nda çiçek virüsünün kullanımıdır. İngilizler çiçek virüsü bulaştırılmış battaniyeleri Kızılderililere dağıtarak bir salgın oluşturmuş ve bu şekilde Kızılderili kabilelerinin İngiliz yerleşimcilere karşı mücadele etmelerini engellemişlerdir. Bu metot “Amerikan İç Savaşı”nda da kullanılmıştır.

***

Zaman geçtikçe biyolojik ajanların kullanımı daha da artarak devam etmiştir; Birinci Dünya Savaşı’nda Almanlar müttefiklerinin at ve sığırlarına gizlice “şarbon ve “ruam” hastalıklarını bulaştırmıştır.

Almanların Ruslara karşı 1915 yılında “veba” kullandıklarına ve İtalya’ya karşı “kolera” kullanma girişimde bulunduklarına dair raporlar da mevcuttur.

1932 ve 1945 yılları arasında Japonya, 731. Birim adı verilen birimde biyolojik silah araştırmaları gerçekleştirmiş ve üzerinde araştırma yaptığı on binin üstünde savaş esirinin “şarbon”, “menenjit”, “kolera” ve “veba”dan ölmesine sebep olmuştur.

 

Hayri Yıldız'ın yazısının tamamını okumak için aşağıdaki linke tıklayın...

http://tonyaninsozu.net/yazar-corona-ve-biyo-terorizm-303.html

Kaynak: Editör:
Etiketler: CORONA, VE, "BİYO-TERÖRİZM",
Yorumlar
Haber Yazılımı