Haber Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 13:18 Bu haber 2699 kez okundu
 
BEŞEL’DEN UYARI: YAĞSIZ SÜT ALMAYIN!
Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, “Kaymağına, yağına müdahale edilmemiş süt bulmakta problem yaşıyoruz” dedi
- Haberi
BEŞEL’DEN UYARI: YAĞSIZ SÜT ALMAYIN!

Bazı fabrikaların kaymağı alınmış randımansız süt almalarının sıkıntı yarattığını kaydeden Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel, “Kimi üreticiler sütün kaymağını aldıktan sonra sütü fabrikalara veriyor. Bütün süt fabrikaları bir eylem birliği yapıp, eğer bu yörenin sütünü kullanacaksa bu yörenin sütündeki kaymağı da kremayı da kullanmış olmaları gerekiyor” dedi.

YÖREDEKİ FABRİKALAR EYLEM BİRLİĞİ YAPMALI

Bazı fabrikaların kaymağı alınmış randımansız süt almalarının sıkıntı yarattığını kaydeden Başkan Beşel, “Kimi üreticiler sütün kaymağını aldıktan sonra sütü fabrikalara veriyor. Üreticiden randımanlı süt ya da kaymaklı süt istediğimiz zaman üretici ‘nasıl olsa ben kaymağını başka yere sütü başka yere satabiliyorum’ diyor.  Bütün süt fabrikaları bir eylem birliği yapıp, eğer bu yörenin sütünü kullanacaksa bu yörenin sütündeki kaymağı da kremayı da kullanmış olmaları gerekiyor. Yoksa bu yörenin sütünü alıp da başka yerden krema alıp katıp, yağ üretmek isabetli bir karar değil” şeklinde konuştu.

RANDIMANLI SÜT BULMAKTA ZORLUK YAŞIYORUZ

Tonya Süt Fabrikası’nın ürettiği yağın coğrafi işaretli yağ olduğuna vurgu yapan Başkan Beşel, “Tonya Süt Fabrikası’nın kullandığı süt tamamen Tonya’nın sütü ve sütün üstündeki yağda tamamen kendi yağı. Kaymağına, yağına müdahale edilmemiş süt bulmakta problem yaşıyoruz. Vatandaşlara bu konuda bilgi verildi. Vatandaş bazen şöyle bir işlem yapıyor; sütün kaymağını alıp yağ yapıp satıyor. Sonrada yağsız sütü fabrikalara veriyor. Bu konuda vatandaş bilgilendirildi. Süt fiyatları arttırılarak, piyasa şartlarının üzerine getirildi. İneğin sütüne müdahale edilmeden aynı randımanla fabrikaya intikal ettirilmesi esastır. Fabrikaların yağsız süt kabul etmesi bizi zora sokuyor. Coğrafi işaret demek, sadece Tonya’nın sütü ve yağı kullanılacak demek” ifadelerine yer verdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BEŞEL’DEN, UYARI:, YAĞSIZ, SÜT, ALMAYIN!,
Yorumlar
Haber Yazılımı