İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
13 Haziran 2022 - Pazartesi 09:23 Bu haber 1763 kez okundu
 
- Haberi

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde (TİM) başkanlık koltuğu bugün el değiştirecek. Seçime İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe’nin tek aday olarak girmesi bekleniyor.

KOLTUK BUGÜN EL DEĞİŞTİRİYOR

Yaklaşık 105 bin ihracatçının çatı örgütü olan Türkiye İhracatçılar Meclisi’nde (TİM) başkanlık koltuğu bugün el değiştiriyor. İhracatçılar, TİM başkan adaylığı için İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe ismi nde birleştiler. Bugün yapılacak seçimlere Mustafa Gültepe’nin tek aday olarak girmesi bekleniyor.

ERDOĞAN, ÖDÜL TÖRENİNDE KONUŞACAK

Haliç Kongre Merkezi’nde yapılacak seçimler, birçok organizasyonu içinde barındırıyor. Sabah saatlerinde Türkiye’nin ihracatında etkili rol oynayan 27 sektörün konsey başkanları belirlenecek. Mustafa Gültepe’nin adaylığının kesinleşmesi için kendi sektörü olan hazır giyimden asil üye olarak seçilmesi gerekiyor. Bu seçimlerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ve TİM Başkanı İsmail Gülle’nin ev sahipliğinde “İlk 1.000 İhracatçı Ödül Töreni” yapılacak. Ödül töreninden hemen sonra TİM başkanlık seçimleri için oy verme işlemleri başlayacak. Sandıklar 17:00’de kapanacak ve yeni başkan belirlenmiş olacak.

TİM BAŞKANLIĞI SÜRECİNDE NELER YAŞANDI?

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) başkanlık seçimleri için birçok isim konuşulurken, yapılan ittifaklar sonucunda ortak adaylar oluşmaya başladı. Mevcut TİM Başkanı İsmail Gülle’nin kendi sektörü olan tekstil sektör kurulunda başkan veya başkan yardımcısı seçilemediği için aday olma şansı kalmadı. Bu gelişmenin üzerine ilk resmi adaylık açıklamasını İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Güleç yaptı. Güleç’in ardından İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Çetin Tecdelioğlu ve İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Adil Pelister ve İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe’nin isimleri konuşuldu. Önce, Tecdelioğlu ve Pelister, ardından da Güleç, Mustafa Gültepe’nin başkan adaylığı konusundan mutabık kaldı. Bu üç isim de Gültepe’nin başkan seçilmesi halinde başkan yardımcılıklarını üstlenecek.

MUSTAFA GÜLTEPE KİMDİR?

1968 Tonya-Trabzon doğumlu olan Mustafa Gültepe, 1990 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

Taha Grubuna bağlı olarak 1994 yılında kurulan Talu Tekstil firmasının kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı olan Gültepe, 25 yıldır hazırgiyim sektöründe faaliyet gösteriyor. Gültepe; İstanbul, Sakarya ve Malatya’da üretim tesislerine sahip olup, yaklaşık 1800 kişi istihdam ediyor.

2010 yılından itibaren İHKİB Yönetim Kurulu’nda yer alan Gültepe, 2014 yılından beri Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürütmüş olup 2018 yılı nisan ayında yapılan seçimlerde İHKİB Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Aynı zamanda Sakarya 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanlığını da sürdürüren Gültepe, evli ve üç çocuk babası olup, İngilizce biliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı